Moskova'da Suriye görüşmeleri başladı

Moskova'da Suriye görüşmeleri başladı
Moskova'da Suriye görüşmeleri başladı
Rusya'nın başkenti Moskova'da, planlanması aylar süren Suriye görüşmeleri başladı. Toplantılar kapsamında muhalif gruplar ve hükümet temsilcileriyle görüşmeler yapılacak.

RADİKAL - Rusya’nın başkenti Moskova’da, Suriye krizinin çözümü için muhalif gruplar ve hükümet temsilcileri ile görüşmeler başladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı misafirhanesinde basına kapalı olarak başlayan görüşmeler 29 Ocak’a kadar devam edecek.

Rudaw'da yer alan habere göre, Rus basınına değerlendirmede bulunan bir Rus diplomat Suriye muhalefetinden 30 kadar temsilcinin görüşmeler için geldiğini söyledi. Merkezi İstanbul 'da bulunan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) toplantıya katılmayacaklarını duyurmuştu.

ŞAM'DAN HEYET DE KATILACAK

SMDK yetkilisi, “Biz Moskova görüşmelerine kimseyi göndermiyoruz. Konu ile ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı bilgilendirildi. Konferans için uygun bir gündem oluşturulamadığını düşünüyoruz. Katılımcılar olması gerekenler değil. Onlar muhalefeti temsil etmiyor” eleştirisinde bulunmuştu.

Suriye muhalefeti ile görüşmelerin iki gün sürmesi, 28 Ocak’ta da muhalefet ve hükümetin ortak toplantı yapması planlanıyor. Şam resmi heyetinin de bir süre sonra gelip görüşmelere katılacağı ifade ediliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise görüşmelere Çarşamba günü katılacak. Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim de toplantıya dahil oldu.