Moskova'dan ilk tepki

Moskova'dan ilk tepki
Moskova'dan ilk tepki
Rusya'nın Suriye'nin Türk jetini düşürmesiyle ilgili dün yaptığı açıklamada Suriye hava savunmasının yaptığının bir provokasyon ya da önceden planlanmış bir eylem olarak görülmemesi gerektiğini savundu.

Siyamend KAÇMAZ

Suriye ’nin düşürdüğü Türk keşif uçağı ile ilgili, Rusya Dışişleri bakanlığı sözcüsü Alexander Lukashevich açıklama yaptı. Lukashevich, taraflardan sakin olmalarını isterken olayın yapıcı bir işbirliği içinde bütün detayları ile açıklığa kavuşturulması çağrısında bulundu. Dışişleri bakanlığının resmi sitesinde yapılan değerlendirmede, ’Moskova 22 Haziran Tarihi’nde Suriye tarafından vurulan Türk uçağı ile ilgili gelişmelerden endişe duyuyor. Olayın bir provokasyon ya da kasıtlı bir eylem olarak görülmemesinin ve bir istikrarsızlık kaynağına dönüşmemesinin önemli olduğuna inanıyoruz’ vurgusu yapıldı. 

Açıklamada ayrıca Suriye’deki gelişmelerin BM Güvenlik konseyi üyeleri tarafından onaylanan Kofi Annan planı çerçevesinde ele alınması ve ona göre hareket edilmesinin gerektiğine vurgulanırken, ’Meydana gelen trajik olayda tarafların sakin hareket etmesi gelecekte bu tür olayların meydana gelmesinin önüne geçilmesi için Suriye ve Türkiye ’nin yapıcı bir işbirliği ile olayın bütün detaylarını ortaya çıkarmalıdır’ denildi. ((DHA)