Moskova'dan Şam'a 'nakit' uçuş

Moskova'dan Şam'a 'nakit' uçuş
Moskova'dan Şam'a 'nakit' uçuş
Çatışmalar nedeniyle ekonomisi batmanın eşiğine gelen Suriye'ye, Rusya'nın yaz aylarında uçaklarla 240 ton banknot gönderdiği iddia edildi.

Fransa resmen tanıdığı muhaliflerin çatı örgütü Suriye Ulusal Koalisyonu’na 1.5 milyon dolar hibe etme kararı alırken Rusya’dan tonlarca nakit paranın uçaklarla Esad yönetimine gönderildiği ortaya çıktı. Independent gazetesinin haberine göre geçen yaz boyunca Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir kargo uçağı Moskova’daki Vnukovo Havaalanı ile Şam Uluslararası Havaalanı arasında yaptığı sekiz seferde toplam 240 ton nakit para taşıdı. Bu bilgilerin araştırmacı gazetecilik kurumu ProPublica’nın seyir defterleri üzerinde yaptığı incelemeyle ortaya çıktığı belirtildi. İddiaya göre Ilyuşin 76 tipi kargo uçağı her seferde 30 ton para taşıdı. Banknot basımından sorumlu olan Rusya devletine ait bir kurum olan Goznak’ın müdürü Arkadi Traçuk Suriye rejiminin banknot ihtiyacını karşıladıklarını teyit etti. Lübnan, Guatemala ve Beyaz Rusya dahil 20 ülke kendi para birimlerindeki banknotları Goznak’a bastırıyor. AB’nin yaptırımlarına kadar Suriye banknotlarını Avusturya’da bastırıyordu. Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil ağustosta Moskova’ya yaptığı ziyarette Rusya ile banknot basım anlaşmasını zafer olarak nitelemişti. Rusya, iki devlet arasındaki anlaşmalar çerçevesinde Suriye’ye silah satışını gizlemiyor.
Chatham House’un Ortadoğu uzmanı David Butter, Suriye’nin vergi toplayamadığını ve bütçede kara delik oluştuğunu belirtip rejimin askerler ve memurların maaşlarını ödeyebilmek için para bastığını ancak bunun enflasyonu tırmandıracağını söyledi.


İkinci muhalif elçi Londra’ya

Körfez ülkeleri, Türkiye , Fransa ve Britanya’nın Suriye halkının yegâne temsilcisi olarak tanıdığı Suriye Ulusal Koalisyonu, Paris’in ardından Londra’ya da ‘büyükelçi’ atadığını duyurdu. 11 Kasım’da Doha’da oluşturulan koalisyonun Facebook’tan yapılan açıklamada büyükelçiliğe atanan kişinin Suriye İnsan Hakları Komisyonu (SİHK) Başkanı Velid Safur olduğu belirtildi. Humus asıllı 62 yaşında eski bir öğretmen olan Safur, 1986’da SİHK’yi kurduktan sonra birkaç kez hapis yatmıştı. Safur, Londra’ya taşındığından beri bu ülkede Müslüman Kardeşler’in temsilciliğini yapıyordu.

Suriyeli Kürtler güçlerini birleştiriyor
Suriyeli Kürtler, Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin çabalarıyla, aralarındaki görüş ayrılıklarını gidermek için Erbil’de toplandı. PKK ile bağlantılı Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile Kürt Ulusal Konseyi’nin federasyon talebi ve silahlı güçlerin birleştirilmesi konusunda anlaştıkları belirtildi. Kürt bölgelerinin sınır geçiş noktalarının kontrol edilmesine ilişkin de uzlaşıldığı kaydedildi. Ancak anlaşmanın uzun soluklu olmasının zor olduğu yorumları ağır bastı. Nitekim anlaşma haberinin ardından PYD’ye bağlı Batı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri (YPG) diğer gruplarla birleşmeyeceğini duyurdu.


Karadan havaya füzeyle ilk isabet
Suriye’de çatışmalar sürerken, Halep kentinde muhaliflerin ilk kez yerden füze fırlatarak orduya ait bir helikopteri düşürdüğü iddia edildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, helikopter Türkiye sınırındaki stratejik Şeyh Süleyman üssünde muhaliflere yeni sevk edilen bir füzeyle düşürüldü. 20 aylık çatışmalarda güç dengesini değiştirebilecek bir gelişme olarak nitelenen saldırının YouTube’da videosu yayımlandı.