Mossad suikastı rezalete dönüştü

Mossad suikastı rezalete dönüştü
Mossad suikastı rezalete dönüştü
Mossad'ın Dubai'deki Hamas suikastında ajanlarına çifte vatandaşlığı olan İsraillilerin kimliklerini kullandırdığı anlaşılınca ortalık karıştı. BAE'nin açıkladığı 'suikastçı' listesinde yer alan İsrail vatandaşları isyan etti. Dünyanın diline dolanan İsrail zorda. İsrail basını bile olayla dalga geçiyor

KUDÜS - Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Hamas komutanı Mahmut el Mabuh’u geçen ay Dubai’de öldürülmesinin gerisinde İsrail gizli servisi Mossad’ın olabileceğini ima ederek, suikast timindeki 11 kişinin güvenlik kameralarına takılan görüntüleriyle pasaportlarındaki ad ve fotoğrafları yayımlaması, Mossad’ı zorda bıraktı. Çifte vatandaşlığı olan İsraillilerin kimliklerini suikast operasyonunda kullandığı ortaya çıkan Mossad, İsrail’de eleştiri oklarını hedefi haline gelirken tüm dünyanın da diline düştü.
İsrail’de Hamas, Hizbullah, İran hedeflerine tereyağından kıl çeker gibi suikast düzenlettiği gerekçesiyle pek övülen Mossad Başkanı Meir Dagan için dün Haaretz’de kovulmasını isteyen makale bile yayımlandı. Çok satan Yediot Aharonot “Başarılı bir operasyon mu? Pek öyle değil. Başta büyük başarı gibi gözüken operasyonda giderek daha fazla çatlak beliriyor” manşetini attı. Maariv “Hamas komutanına suikastı kim yaptıysa başı dertte. İstihbarat çok kaliteli, uygulaması çok cilalıydı, suikastçılar Dubai’ye rahatça girip çıktı, her şey saat gibi işledi. Ama maalesef güvenlik kameraları da öyle” diye yazdı. Yorumcular, Arapların karşı istihbarat kapasitesini küçümseyip hem izleri İsrail’e dek sürülebilecek kişilerin kimliklerini kullanıp hem de suikastı düzenlediğinin gizli kalabileceğini sandıysa, Mossad’ın büyük hata yaptığını belirtti.

Şu meşhur ‘belirsizlik’ politikası
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise, “Mossad’ın yaptığını düşünmek için sebep yok, bu yönde kanıt yok” diyerek ekledi: “İsrail’in istihbarat konularında belirsizlik politikası vardır.” Ortadoğu’nun tek nükleer silahlı gücü İsrail, nükleer silahlara sahip olmasına rağmen bunu açıklamayarak da ‘belirsizlik politikası’ yürütüyor. Zanlılar hakkında uluslararası tutuklama emri çıkaran BAE’nin suikast timinden ilk 11’e ilaveten altı kişinin daha kimliğini açıklaması beklenirken, bunlar da sakin hayatlar süren İsrail vatandaşları çıkarsa skandalın çapı büyüyecek. Hamas komutanının Dubai’ye gidiş istihbaratını verdikleri sanılan ve BAE’nin tutukladığı iki Filistinlinin İsrail’i ihbar etmesi halinde de, Mossad’ın itibarının yerle bir olacağı konuşuluyor.
Gerçi geçmişte de (1997’de Ürdün’de Hamas lideri Halid Meşal’e suikast girişiminde Kanada pasaportu kullanılması) Mossad’ın yabancı ülkelerin pasaportlarına başvurması sorun çıkarmıştı. Son vakada Britanya ve İrlanda, ‘Pasaportlarımızın sahteleri yapılmış’ açıklaması yaparak kimliklerin nasıl çalındığıyla ilgili soruşturma başlatırken, eski Mossad casusu Gad Şimron artık sınır polisinin uluslararası veri tabanlarına ulaşarak kimliklerin orijinallerini denetleyebildiğini belirterek “Bu da casus pasaportlarının gerçeğine mümkün olduğunca yakın olmasını gerektiriyor” dedi.

‘Zombi gibi dolaşıyorum’
Tim listesindekiler, yurtdışında doğup İsrail’e göçmüş kişiler; kimlikleri de fotoğraflar değiştirilip kullanılmış. Bunlardan altısı Britanya, biri ABD vatandaşı olan yedi İsrailli, önceki gün uyanıp gazete ya da televizyonları açtıklarında kendilerini Mossad suikastçısı bulmanın şokunu yaşadıklarını ifade etti.
Nahşolim kibutzunda yaşayan ve hem Britanya hem de İsrail vatandaşlığı bulunan Paul Keeley, “Bir sabah uyandım ki hayatım casusluk filmine dönüşmüş. Etrafta zombi gibi dolaşıyorum. Pasaportum kayıp ya da çalınmış değil. Sadece bir baba, bir koca ve bir kibbutz sakiniyim” dedi. Steven Daniel Hodes, “Neler olup bittiğini, bana nasıl ulaştıklarını bilmiyorum. İki yıldır İsrail’den çıkmadım, kesinlikle Dubai’ye gitmedim. Korkuyorum” ifadelerini kullanırken Melvyn Adam Mildiner, “Pasaportum tüm aile üyeleriminkiyle birlikte evde. Ve üzerinde Dubai damgası yok, çünkü hiç Dubai’ye gitmedim” diye konuştu. Britanya Başbakanı Gordon Brown altı Britanyalının kimliklerinin kullanılmasıyla ilgili tam soruşturma sözü verdi. Britanyalı yetkililer İsrail’den açıklama isteneceğini kaydetti. (Dış Haberler)