Muallim: Cenevre görüşmelerine katılmaya hazırız

Muallim: Cenevre görüşmelerine katılmaya hazırız
Muallim: Cenevre görüşmelerine katılmaya hazırız
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Ocak ayında düzenlenmesi planlanan Cenevre görüşmelerine katılmaya hazır olduklarını açıkladı ve 'Umarız görüşmeler ulusal birlik hükümeti oluşturmaya yardımcı olur' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, hükümetin Ocak ayında düzenlenmesi planlanan Cenevre görüşmelerine katılmaya hazır olduğunu açıkladı. Çin ziyareti sırasında konuya değinen Muallim, Esad karşıtlarıyla yapılacak diyalogun başarılı olmasını ve bir “ulusal birlik hükümeti”nin oluşturulmasına yardımcı olmasını umduklarını ifade etti.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, Suriyeli örgütler, hükümetle herhangi bir diyaloğun 2012’de varılan Cenevre Bildirgesi’ne dayalı olması gerektiğinin altını çiziyor. Bunun da geçici dönemde oluşturulması hedeflenen yönetim formülünün “ulusal birlik hükümeti” değil, Cumhurbaşkanı yetkileri dâhil tam yetkili “geçiş hükümeti” olması gerektiğini savunuyor.

Suriye: Türkiye egemenliğimizi ihlal etti

SURİYE İÇİN 18 AYLIK TAKVİM

Viyana’da 17 ülkenin katılımıyla 14 Kasım 2015’te düzenlenen Suriye konulu toplantıda Suriye krizini çözmek için somut bir takvim planı üzerinde bir mutabakat sağlanmıştı. Katılımcı ülkeler, ilk 6 ay içinde bir geçiş hükümeti kurulmasını ve 18 ay içinde de Suriye'de seçimlerin yapılmasını konusunda mutabık kaldı. Suriye konusunda etkili ülkeler Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın akıbeti konusunda hâlâ bir anlaşmaya varamadı.

MÜZAKERE HEYETİ OLUŞTURULDU

Suriyeli Esad karşıtlarının kurduğu Müzakere Yüksek Komisyonu da, hükümetle görüşmeler yapacak heyeti oluşturdu. Komisyon Başkanı Riyad Hicab, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, geçiş dönemine başlanması amacıyla müzakere heyetinin oluşturulduğunu duyurdu.

Esad bir hafta içinde ikinci kez kameralar karşısında

Heyetin, Riyad'da 9-10 Aralık'ta yapılan toplantıdan çıkan kararlar doğrultusunda oluşturulduğunu belirten Hicab, "Muhalifler, müzakere heyetlerinin kurulduğunu ve Esad'sız siyasi çözüm sürecinin gerçekleşmesi için uluslararası camiayla işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmektedir" dedi.

Hicab, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya müzakere prosedürü, heyette bulunan delegelerin sayısı ve müzakere süreciyle ilgili bir mesaj gönderdiklerini ifade etti.

Cobar'daki yıkım böyle görüntülendi