Muallim: Türkiye İhvan'ı dayattı, reddedince düşmanlık başladı

Muallim: Türkiye İhvan'ı dayattı, reddedince düşmanlık başladı
Muallim: Türkiye İhvan'ı dayattı, reddedince düşmanlık başladı
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, 'Biz Türkiye'nin İhvan'a hükümette yer vermemizi öngören isteğini reddettik. Bundan sonra da Suriye'ye yönelik komplolar başladı' ifadesini kullandı.

RADİKAL -  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Mısırlı gazetecilerle yaptığı görüşmede siyasi çözüm girişimlerine ve bölgedeki stratejik dengelere dair açıklamalarda bulundu.

Mısır’ın el-Ahbar el-Youm gazetesine demeç veren Muallim, “Biz Türkiye ’nin İhvan’a hükümette yer vermemizi öngören isteğini reddettik. Bundan sonra da Suriye’ye yönelik komplolar başladı. Biz Mısır hükümetinden Muhammed Mursi’nin Suriye ile diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürme kararını gözden geçirmesini bekliyoruz” dedi.

Suriye'de yerel ateşkes bitti

Muallim, daha önce iyi olduğu halde Türkiye ile ilişkilerin neden bozulduğuna dair bir soruya şu cevabı verdi:

"Biz Türkiye’nin oluşturmak istediği tampon bölgeyi ulusal egemenliğimizin ihlali olarak görüyoruz. Türkiye’nin intikamcılığı krizin en başında başladı. Biz, Ahmet Davutoğlu’nun tıpkı Mısır’da olduğu gibi Müslüman Kardeşler'in iktidara alınmasına dair isteğini reddettik. Türkiye hükümeti o zamandan itibaren bize düşmanlık ediyor. Ama ben onlara şunu söylüyorum: terörizm onu destekleyenleri yakar."

İsrail'den Suriye'ye top ateşi!

Suriye Dışişleri Bakanı, “Türkiye’den bir askeri yetkili Şam'a geldi mi?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: 

"Gerçek şu ki son seçimlerde çok fazla bir yüzde elde edemeyen bir muhalif partiden emekli bir general geldi. Şam’a geldiler, biz Türkiyeli muhalefet partilerinden birçoğunu ağırladık. Bize onun IŞİD’e karşı savaşta Türk ordusu ile Suriye ordusu arasında koordinasyon kurmakla görevli olduğu söylendi.  Ancak biz iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ’nin inançsal sebeplerden dolayı IŞİD’e karşı savaşmayacağından eminiz." (YDH)

IŞİD'in iki numarası Hacı Mutazz öldürüldü

IŞİD 1500 yıllık manastırı yıktı