Mübarek: Halk Sisi'ye destek olmalı

Mübarek: Halk Sisi'ye destek olmalı
Mübarek: Halk Sisi'ye destek olmalı
Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, telefon bağlantısıyla katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi için destek istedi.

RADİKAL - Mısır 'da devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, katıldığı bir televizyon programında görev başına geldiğinde "siyasal İslami" akımların Mısır yönetimini ele geçirme planlarını boşa çıkardıklarını söyledi. Mübarek, "Sada el-Beled" isimli bir televizyon kanalında Sina Yarımadası'nın geri alınmasının yıl dönümü münasebetiyle yayınlanan bir programa telefon bağlantısıyla katıldı.

Mübarek, "6 Ekim 1981'de eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat hain bir suikaste kurban gitti. Ben o vakit cumhurbaşkanı yardımcısıydım. Mısır, tüm topraklarını geri almamıştı. O vakit çok büyük bir mesuliyetin altına girdiğimi hissettim. Hızlı hareket etmemiz ve ve siyasal İslami akımlardan önce ülkede hakimiyeti sağlamamız gerekiyordu" dedi. Kahire'deki El-Meadi Askeri Hastanesi'nden programa katılan Mübarek, "Hamdolsun onların ülkeyi ele geçirme planlarını boşa çıkardık. Onlar Sedat'ı öldürmeyi değil ülke yönetimini ele geçirmeyi amaçlıyordu" değerlendirmesinde bulundu.

'HALKIN SİSİ'NİN ARKASINDA DURMASI GEREK'

Mısır'ın mevcut durumuyla ilgili de yorumda bulunan Mübarek, "Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin bilgi ve deneyimine güveniyorum ancak Mısır'ın bu dönemi aşması için halkın da ona destek olması gerekiyor" yorumunu yaptı. Ordu ile Sisi'nin, ulusal egemenlik ve vatan toprağının kutsallığının ne anlama geldiğini bildiklerini söyleyen Mübarek "Herkes Mısır'ın büyük ve mihver ülke olduğunu bilmelidir. Onu yönetmek büyük sorumluluk gerektiren bir iştir. Cumhurbaşkanının ülke geleceğini ilgilendiren kararlar alabilmesi için halkın onun arkasında durması gerekir" diye konuştu.

Mübarek, Mısır'ın ulusal güvenliğinin bölgede yaşanan olaylarla bağlantılı olduğunu belirterek, Mısır'ın böyle hassas bir dönemde bölgedeki dostlarına sırtını dönmemesi gerektiğini ifade etti. (AA)

'Hüsnü Mübarek öldü' iddiası yalanlandı