Mübarek'e yeniden yargılama müjdesi

Mübarek'e yeniden yargılama müjdesi
Mübarek'e yeniden yargılama müjdesi

Mısır Temyiz Mahkemesi, 2011’deki halk ayaklanmasıyla devrilen ve göstericilerin öldürülmesi emri verdiği suçlamasıyla müebbet hapis cezası alan eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in yeniden yargılanmasına karar verdi. Yargıç Ahmet Ali Abdulrahman, yeniden yargılama talebini kabul ettiğini açıklarken mahkeme önünde toplanan onlarca Mübarek yanlısı kararı sevinçle karşıladı. Bölgede bazı kişilerin “Katil Mübarek” sloganı atması sonucu kısa süreli arbede yaşandı.
Müebbet hapse mahkum olan eski İçişleri Bakanı Habib el Adli ile Mübarek’in iki oğlu ve daha önce beraat eden 6 eski yetkili de yeniden yargılanacak. Hakkındaki yolsuzluk soruşturması nedeniyle hapiste kalmaya devam edecek 84 yaşındaki Mübarek, sağlık durumunun kötü olması nedeniyle halen askeri hastanede bulunuyor. Avukatı yeni davada Mübarek’in sağlık durumunun da göz önüne alınacağını söyledi. Mübarek, önceki akşam iktidarı döneminde devlet gazetesi El Ahram’dan hediye kabul ettiği gerekçesiyle sorgulanmıştı.
Muhaliflere saldırı 
Öte yandan başkent Kahire’de bir süredir Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi ve yeni anayasayı protesto amacıyla başkanlık sarayı önünde kamp kuran muhalifler, önceki gece bir grup maskeli kişinin saldırısına uğradı. Silahlı kişilerin ateş açması ve çadırlara molotof kokteylle saldırması sonucu onlarca gösterici ve 7 polis yaralandı.