'Muhalefet kazanır ama bedeli olur'

'Muhalefet kazanır ama   bedeli olur'
'Muhalefet kazanır ama   bedeli olur'
Rus diplomat Bogdanov, Suriye'de rejimin giderek kontrolü kaybettiğini belirtirken muhalefetin zaferinin kabul edilemez bir bedeli olacağını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın yakın müttefiki olarak görülen Rusya’dan dün önemli bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov, Esad güçlerinin giderek kontrolü yitirdiğini ve muhaliflerin Şam’ı yenebileceğini söyledi. Rus haber ajanslarına konuşan Bogdanov, “Muhalefetin zaferini göz ardı edemeyiz. Olgulara bakmalı. Rejim ülkenin büyük kısmının kontrolünü gün geçtikçe daha çok kaybediyor” dedi. Ancak Esad’ın devrilmesi ihtimalini dillendiren ilk Rus yetkili olan Bogdanov, ‘muhalefetin zaferinin kabul edilemez bedeli olabileceği’ uyarısı da yaptı: “Muhalefet ülkenin yüzde 60’ını kontrol ettiğini söylüyor. Biz de onlara, ‘devam ederseniz, hâlâ ele geçirmeniz gereken yüzde 40’lık toprak var’ uyarısı yapıyoruz. Yüzde 60’ı ele geçirmeleri 2 yıllık iç savaş gerektirdiyse, yüzde 40’ı almak yani zafer için de 1.5 seneye ihtiyaçları var demektir. Bugüne dek 40 bin kişinin öldüğü de düşünülürse, çatışmalar sertleşebilir ve on binlerce hatta belki yüz binlerce kişi daha ölebilir. Devlet başkanını devirmek için bu bedeli ödemek isyancılara uygun geliyorsa, biz ne yapabiliriz? Bu, bizim için kabul edilemez.” Rus yetkili, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun, Suriye Dostları Grubu’nca ‘meşru temsilci’ tanınmasını da eleştirdi: “Bu, isyancıları müzakerelerden ziyade askeri seçeneğe teşvik ediyor. İsyancılar,‘zafer yakın, haydi Halep’i, haydi Şam’ı ele geçirelim’ diyor.” Bogdanov’un sözleri ‘Moskova’nın tavrının değişmesi’ olarak yorumlanmadı. Rusya’nın hâlâ ‘Esad’ın devrilmesinin çatışmaları yoğunlaştıracağını’ vurguladığına dikkat çekildi.  

NATO’dan Rusya’ya güvence  
Öte yandan Rus Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’la dün Moskova’da görüşen NATO Askeri Komitesi Başkanı Orgeneral Knud Bartels, Patriotların Suriye sınırına savunma amaçlı yerleştirildiğini ve bu kararın da Türkiye ’nin talebiyle alındığını söyledi. “İttifak, basitçe bir üyesinin özel bir talebine olumlu yanıt vermiştir” diyen Bartels’in NATO’nun, Suriye’de iç çatışmalara herhangi bir askeri müdahalede bulunmayacağı teyidini de verdiği belirtildi. Bakanlık yetkilisi Sergey Koselev, “Bartels’in bu açıklamasını, Rusya memnuniyetle karşılamıştır. Bu, Libya senaryosunun Suriye’de yinelenmeyeceği anlamına geliyor” dedi.


Şam’da patlama: 16 ölü

Suriye’nin başkenti Şam, önceki gün İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el Şaar’ın yaralandığı ve en az 5 kişinin de öldüğü bombalı saldırının ardından dün yine kanlı bir gün geçirdi. Resmi haber ajansı SANA, Şam’ın Katana mahallesinde meydana gelen patlamada 7’si çocuk 16 kişinin öldüğünü duyurdu. Okul yakınında bombalı araçla düzenlenen saldırıda çoğu kadın ve çocuk 23 kişi yaralandı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise patlamanın ordu lojmanı yakınlarında meydana geldiğini açıkladı. Katana, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçler ile muhalifler arasında son dönemde şiddetli çatışmalara sahne oluyor. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, muhaliflere karşı Skud füzesi kullanıldığı iddiasını yalanladı.

Patriotlar Maraş yakınında olacak


Türkiye’nin NATO’dan talep ettiği Patriot hava savunma sisteminin Diyarbakır ve Malatya’nın yanı sıra Kahramanmaraş yakınına konuşlandırılacağı belirtildi. Diplomatik kaynaklar, Patriot talebine kabineden onay çıkartan Almanya’nın füzelerin sınırın çok yakınına konuşlandırılmasına sıcak bakmadığını belirtti. Kaynaklar, Almanya’nın Patriotların Türkiye’ye yönelik herhangi bir füze saldırısına mümkün olduğunca çabuk tepki verebilecek kadar sınıra yakın, Suriye’ye müdahale teşkil etmeyecek kadar uzak bir bölgeye konuşlandırılmasını istediğini kaydetti.