Muhalefet krizde

Muhalefet krizde
Muhalefet krizde
Cenevre konferansına katılımla ilgili olumsuz mesajlar veren Suriyeli muhalifler, İstanbul'daki toplantının 5. gününde de SMDK'ya katılımı artırma konusundaki krizi gideremedi.

ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları John Kerry ve Sergey Lavrov, Paris’te Suriye’deki krize siyasi çözüm bulma amacıyla öngörülen Cenevre konferansını müzakere gederken İstanbul ’da 5 gündür toplantı yapan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nda (SMDK) kriz derinleşti. Konferansa katılma konusunda olumsuz sinyaller veren SMDK üyeleri, örgütte Müslüman Kardeşler üstünlüğünü dengeleme girişiminde de başarılı olamadı. Laik kanadın temsilcilerinden Mişel Kilo’nun önerdiği 25 isimden sadece 5’i koalisyona dahil edildi. Katar’ın adamı olarak görülen SMDK Genel Sekreteri Mustafa el Sabbağ’un başını çektiği Müslüman Kardeşler blokunun muhalefetini aşamayan Kilo, “25 ismin katılımını konuşurken önce 22 kişi üzerinde uzlaşma sağlandı, ardından sayı 20’ye düşürüldü, ardından 18’e, 15’e ve beşe düşürüldü. Sanırım işbirliği ve size uzatılan eli tutmak istemiyorsunuz. Size iyi şanslar dilerim” diye çıkıştı. SMDK sözcüsü Halid Salih ise sonucun demokratik olduğunu savundu. SMDK’daki Katar etkisini azaltmak için Suudi Arabistan da koalisyonun genişletilmesi için bastırıyordu. Toplantıda muhalifler, Muaz el Hatib’den boşalan SMDK’ya başkanlığı için seçim yapamadığı gibi 19 Mart’ta ‘geçici başbakan’ olarak atanan ama hükümet kuramayan Ghassan Hito konusunda da bir neticeye varamadı. Cenevre 2’ye katılım konusunda ise çatlak sürüyor. SMDK Hukuk Komitesi Başkanı Heysem Malih, “SMDK Cenevre Konferansı’na katılmayacak” dedi. 


Hague, muhalifleri silahlandırmak için Londra’nın AB’den
bağımsız hareket edebileceğini söyledi.

AB’de Suriye kavgası

Bu yıl Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen AB üyeleri dün Brüksel’de Suriyeli muhaliflere silah yardımının önünü açma önerisini görüşürken sıkı tartışmalar yaşandı. Britanya Dışişleri Bakanı William Hague Suriye’ye uygulanan yaptırımların muhaliflere silah yardımını mümkün kılacak şekilde değiştirilmesi çağrısı yaparken AB’nin 1 Haziran’da süresi kolacak olan mevcut yaptırımların yerine ortak bir yaptırım politikası belirleyememesi halinde üye ülkelerin bağımsız hareket edeceğini söyledi. 27 üyeden Avusturya, İsveç, Finlandiya, Romanya ve Çek Cumhuriyeti muhaliflere silah verilmesine karşı çıkarken bu konuda en sert tutumu benimseyen Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger “Silahların değil siyasi temsilcilerin konuşmasına izin vermeliyiz. Nobel Barış Ödülü’nü daha yeni aldık, AB barış çizgisini korumalı” diye karşı çıktı. Avusturya silah ambargosunun kalkması halinde Golan’da görevli BM barış gücündeki askerlerini çekeceğini belirtirken Britanya Suriye’ye silah ambargosunu öngören yaptırımın bir yıl daha uzatılması önerisine karşı çıktı. Hollanda ve Almanyalı bakanlar da orta yol bulmaya çalıştı. 

Kadın gazeteci öldürüldü

Suriye’de devlete ait İhbariye TV’nin muhabiri Yara Abbas, Kuseyr’deki çatışmaları takip ederken muhalifler tarafından öldürüldü. Kadın gazetecinin Dabaa askeri üssü yakınlarında keskin nişancı tarafından vurulduğu belirtildi. Abbas’a eşlik edenlerin de yaralandığı kaydedildi. Tavra gazetesine göre bugüne kadar devlet medyasında çalışan 9’u gazeteci 31 personel öldürüldü.