Muhalefet: Kuseyr'de 23 Hizbullah üyesi öldü

Muhalefet: Kuseyr'de 23 Hizbullah üyesi öldü
Muhalefet: Kuseyr'de 23 Hizbullah üyesi öldü

Suriye ordusunun stratejik önemdeki Kuseyr kasabasını isyancılardan geri almak için önceki gün başlattığı operasyon hava saldırıları ve top atışıyla sürerken, muhalifler rejimin saflarında savaştığını iddia ettikleri Hizbullah’a ağır darbe vurduklarını öne sürdü. Merkezi Londra’da bulunan muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) dün en az 23 Hizbullah üyesinin öldüğünü ve 70’inin de yaralandığını öne sürdü. SOHR ‘iki günde toplam 56 Hizbullah üyesinin öldüğünü’ iddia etti. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) sözcüsü Kasım Sadedin ise Hizbullah üyelerinin stratejik bir bölgeye sızmaya çalıştıkları sırada çıkan çatışmada ölenler arasında örgüt yöneticilerinden Hatim Hüseyin’in de olduğunu öne sürdü.
Hizbullah açıklama yapmazken, Suriye resmi haber ajansı SANA ise 1 yıldan fazladır muhalif kontrolündeki Kuseyr’in merkezini ordunun kontrol altına aldığı duyurdu. Haberde, 70 ‘teröristin öldürüldüğü’ belirtilirken, bir askerin “Kuseyr’i güney, doğu ve kuzeydoğudan kuşattık” sözlerine yer verildi. Rejim yanlısı El Vatan ‘Ordu kilit noktaları ele geçirdi. Kuseyr’de güvenliğin sağlandığı açıklamasına saatler kaldı’ diye yazdı. Uluslararası basına konuşan muhalif Hadi Abdullah “Dün (pazar) devrimin en şiddetli ve en zor günüydü. Hiç bu kadar yoğun top atışı görmemiştim. Dakikada 50 kadar mermi ve bomba düşüyor” dedi.
Lübnan sınırındaki Kuseyr’i ordunun ele geçirmesi, Şam ile sahilin bağlantı yolunun açılması anlamına gelecek. İsyancılar Kuseyr’i kaybederse, Humus’un güneyinde rejimin hâkim olmasının önü açılacak. Nitekim SOHR Direktörü Rami Abdel Rahman da, “Ordu Kuseyr’in kontrolünü ele geçirirse, Humus kentinin tamamı düşer” dedi. (ŞAM/AP-REUTERS)