Muhalefet: Rejim okul bombaladı

Muhalefet: Rejim okul bombaladı
Muhalefet: Rejim okul bombaladı

Muhalifler aktivist ve fotoğrafçı Murhif Almudhi nin cenazsesinden ölümünden rejimi sorumlu tuttu.

Suriye krizinin çözümü, Şam yönetiminin kimyasal stoğunu tasfiye yönünde harekete geçmesi, konuya dair tasarının BM Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabulü ve Genel Sekreter Ban Ki-Mun’un da Cenevre 2 barış konferansının kasım ortalarında yapılmasının planlandığını açıklamasıyla iyiden diplomasi alanına kayarken, dün muhaliflerden yeni bir saldırı iddiası geldi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, tamamıyla muhaliflerin kontrolünde olan tek bölge niteliğindeki kuzeydeki Rakka kentindeki bir lisenin ordu uçaklarınca bombalandığını iddia etti: “Hava Kuvvetlerinin Rakka kentindeki bir teknik okulu bombalaması sonucunda çoğu öğrenci ve yaşı 18’in altında olan 12 kişi öldü. Bazılarının durumu ciddi olmak üzere de çok kişi yaralandı.” Bombalamanın, muhaliflerin önceki gece Şam’ın Kalemun bölgesindeki Nasiriye semtine yönelik en az 19 askerin öldüğü saldırının ardından geldiği kaydedildi.

BM: Tek muhalif heyet olsun

Öte yandan önceki gün BM Genel Sekreteri Ban da ilk kez Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) Başkanı Ahmed Carba ile New York’ta bir araya geldi. Ban, Carba’dan SMDK’nın tüm muhalif gruplara ulaşmasını ve ortak bir temsilci ve birleşik heyetle Cenevre 2’ye katılmalarını istediği belirtildi.
Bu arada Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de yönetimin ‘Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı dışlayan bir geçiş planını kabul etmeyeceğini’ söyledi. BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Muallim, AP’ye demecinde, ‘Esad’ın yer alacağı bir siyasi geçiş sürecine katılmayacaklarını’ yineleyen muhaliflere atfen şunları söyledi: “Suriye halkı için Esad, seçimin yapılacağı 2014 ortasına dek seçilmiş devlet başkanıdır. Devlet başkanlarını dış hükümetler ve dışarıda üslenmiş muhalefet değil yalnızca halk seçer.”