Muhalefete 'karşı Maidan' eylemi

Muhalefete 'karşı Maidan' eylemi
Muhalefete 'karşı Maidan' eylemi
Ukrayna'da hükümetle muhalefetin ilk diyalog toplantısı sonuçsuz kaldı. İktidar yanlıları, AB taraftarlarının eylem alanı Maidan yakınında gösteri düzenledi.

Ukrayna’da üç eski Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, Leonid Kuçma ve Viktor Yuşçenko’nun arabuluculuğu sayesinde iktidarla muhalefet arasında gerçekleşen ilk diyalog toplantısı sonuçsuz kalırken, Kiev’in AB ile ticaret anlaşmasını imzalamaması üzerine 21 Kasım’da sokaklarda başlayan eylem hareketliliği de dinmedi. Göstericiler için af açıklaması yapılmasına rağmen muhalefet bugün için yaptığı dev gösteri çağrısını da geri çekmedi. Muhalefet, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in kendilerini Rus lider Vladimir Putin’le bir araya geleceği salı gününe dek oyaladığını savunup bu görüşmede Moskova ile gümrük birliği anlaşması imzalayabileceğinden şüphelendiklerini açıkladı.
Muhalefet sokakları boşaltmazken, iktidardaki Bölgeler Partisi de harekete geçip dün için başkent Kiev’de 200 bin kişinin katılımıyla bir gösteri düzenlenmesi çağrısı yaptı. Bölgeler Partisi’nin taraftarları, gösteriye katılmak için farklı kentlerden otobüs ve trenlerle başkente geldi. AB yanlılarının gösteri alanı olan Maidan Meydanı’nın yakınlarındaki Avrupa Meydanı’nda toplanan Yanukoviç yanlıları, hükümete destek sloganları atarken, Başbakan Mikola Azarov ise eylemcilere hitaben bir konuşma yaptı. Azarov, “Her türlü sorun, en zorlu konular bile müzakere masasında çözülmeli. İnsanlar evleri ve işlerinden uzaklaştırılmamalı. Halka hep beraber evlerine ve işlerine dönmelerini söyleyelim” dedi. Azarov, basına da ‘taraflı olduğu’ eleştirisi getirdi: “Biz konuşuyoruz, anlatıyoruz ama sesimiz, çoğu oligarkların elindeki televizyonlarda duyulmuyor. Gerçekleri halkımıza anlatmanın tek yolu bu miting.” İktidarın 200 bin eylemci hedefine karşın polis, katılımcı sayısını 60 bin olarak verdi. 

Yanukoviç’ten azil hamlesi

Bu arada Devlet Başkanı Yanukoviç, muhalefetin memnun olacağı bir adım atıp Kiev Belediye Başkanı Aleksandr Popov ie Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı Vladimir Sivkoviç’i görevden aldı. Popov ile Sivkoviç’in, Başsavcılık’ın ‘30 Kasım’da Bağımsızlık Meydanı’ndaki eylemlerde vatandaşların anayasal haklarının ihlal edildiğine’ yönelik kararı nedeniyle azledildiği açıklandı.