Muhalif cephede yeni şok

Muhalif cephede yeni şok
Muhalif cephede yeni şok

Maliki den, İran dan Suriye ye giden silahların durdurmasını isteyen Kerry, Barzani yi de Türkiye ile boru hattı anlaşması konusunda uyardı.

Suriye muhalefeti sarsıldı. Hatib kırmızı çizgilerinin geçildiğini belirtip SMDK başkanlığını bıraktı. Silahlı kanat ise geçici hükümeti reddetti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu’nun (SMDK) geçici başbakan seçmesiyle Suriye krizinde yeni bir aşamaya gelinmişken muhalif cephede yine bir deprem yaşandı. SMDK Başkanı Muaz el Hatib istifa ederken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) geçici yönetime bayrak açtı. Hatib, Facebook’taki açıklamasında “Resmi kurumlarda bulamadığım özgürce çalışma imkânını elde etmek için istifa ediyorum” dedi. Uluslararası toplumu Suriye halkının kendini savunma hakkını tanımamakla suçlayan Hatib, “Kırmızı çizgilerime erişilmesi durumunda istifa edeceğim noktasında halkıma ve Allah’a karşı söz verdim. Şimdi sözümü yerine getiriyorum” ifadelerini kullandı. Hatib’in sözcüsü Muhammed Ali’ye göre istifa AB ile yapılan ve sonuç çıkmayan toplantının ardından geldi. SMDK, Suriye Ulusal Konseyi’nin yerine kasımda Doha’da kurulmuştu. 18 Kasım’da İstanbul ’daki toplantıda Teksas’ta yaşayan Ghassan Hitto’nun 63 üyeli SMDK’nın oy kullanan 48 temsilcinden 35’inin oyunu alıp başbakan olmasının ardından bazı üyeler “Hitto bize dayatıldı” diyerek çekilmişti. Hatib’in de geçici hükümet kurulmasına karşı çıktığı belirtiliyordu.
Muhalif cephedeki deprem Hatib’in istifasıyla sınırlı kalmadı. Suriye İslami Cephesi, Suriye Devrimi Genel Konseyi’nin ardından ÖSO da Hitto’yu reddetti. ÖSO Askeri Yüksek Konseyi Başkanı Selim İdris’in yardımcısı Luay Almukdad, ÖSO’nun Hitto’nun hükümetini kabul etmediğini açıkladı.

Arap Birliği’nden koltuk
Dün Doha’da toplanan Arap Birliği dışişleri bakanları ise üyeliği askıya alınan Suriye’nin koltuğunu SMDK’ya devretmeye karar verdi. Katar Başbakanı Hamid bin Casim el Sani, Hitto’yu 26 Mart’taki zirveye davet etti.

Kerry’den Irak’a Suriye baskısı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün çatkapı Bağdat’a gitti. Ziyaret Irak’ın Arap Birliği’nde Suriye’nin koltuğunun muhaliflere verilmesine direndiği güne denk geldi. Kerry, Başbakan Nuri Maliki’ye Suriye politikasını değiştirmesi için baskı yaptı. ABD’li Bakan, Suriye’ye silah taşıyan İran uçaklarına izin verilmemesini istedi. “Esad’ın istifa etmesini görmek isteyen bizler için ona yapılan her yardım bir sorundur” diyen Kerry, Irak hükümetinin İran’la olan yakın ilişkilerini sürdürürken Suriye’nin geleceği hakkında söz sahibi olamayacağının altını çizdi. Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani ile telefonda görüşen Kerry, Türkiye ile olan boru hattı anlaşması gibi konularda tek taraflı eylemlerde bulunmaması gerektiğini söyledi. Kerry, Irak’ın toprak bütünlüğüne vurgu yapıp Kürtlerin Bağdat’ın desteği olmadan finansal
olarak ayakta kalamayacağını belirtti.


İsrail yine Suriye’yi vurdu

İsrail işgal altındaki Golan Tepeleri’nde devriye gezen askerlerine 24 saat içinde 2 kez ateş açıldığı gerekçesiyle Suriye ordusuna ait bir mevziyi güdümlü füze Tamuz’la vurdu. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, sınır ihlallerine derhal karşılık vereceği uyarısında bulundu. Kaide bağlantılı ‘Nusra Cephesi’ ile ‘Yermuk Tugayı’nın da Ürdün ile Golan arasındaki 25 km’lik bir şeridi ele geçirdiği öne sürüldü.