Muhalif subayları satan MİT'cinin notları

Muhalif subayları satan MİT'cinin notları
Muhalif subayları satan MİT'cinin notları

MİT mensubu Ö. S nin arabasından çıkan el yazması notları

Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Suriye ’den kaçıp Türkiye ’ye sığınan Mustafa Kassam ve Hüseyin Harmuş’u Hatay’daki kamptan 100 bin dolar karşılığında kaçırıp, Beşşar Esed yönetimine satmakla tutuklanan MİT mensubu Ö. S’nin arabasından çıkan el yazması notlarına Radikal ulaştı. Ö. S’nin arabasında bulunan notlarda “MİT’e üç gündür ulaşamıyorum. Peşinen suçlu muamelesi görüyorum. Raporum var işleme koyamıyorum. Hür Subaylarla ilgili emir ben görüştüm ve yazıyı ben hazırladım” şeklinde çok ilginç ifadeler var. 

MİT Hatay bölge müdürü haberdardı iddiası
Ö.S’nin Hermuş’u kaçırdığından MİT’in aynı gün haberi olduğu iddia edildi. Dinlemeye takılan MİT Hatay bölge müdürü M.A.A.’nın, Ö.S ve x şahısla yaptığı görüşmede“kaymakam müdürü aramış senin adamların en son onu almışlar görmüşler beni falan filan” şeklinde ifadeler bulunuyor. Ö.S’nin notlarında“Operasyonel telefonları bırakmak için uğrayacaktım. Müdür bey, Hüseyin beye bırak dedi. Akşama doğru dönülecekti. Mali aradı asker şahıslar var dedi” şeklinde tam olarak ne olduğu anlaşılmayan açıklamalar var. Fakat notlardan Ö. S.’nin yakın zamana kadar Suriye Muhalifleri Hür Subaylar hareketi hakkında bilgi topladığı anlaşılıyor. İşte o notlar…
“29/08/2011 günü operasyonel telefonları bırakmak için bölge müdürlüğüne uğrayacaktım. Telefon ettim. Adana’ya götürmem söylendi. Uğrasaydım Harmuş konusunu yüz yüze….”
“El yazısıyla Harmuş ile ilgili M – M (MİT mensubu) arkadaşa veya bölgeye elden verildi.”
“Hür Subay Hareketi ile ilgili – emir –ben görüştüm ve yazıyı ben hazırladım.”


Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle