Muhalife silaha ilk onay

Muhalife silaha ilk onay
Muhalife silaha ilk onay
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Suriyeli isyancılara silah yardımını içeren tasarıyı kabul etti. Tasarı, Kongre üyelerinin onayladığı bu türden ilk askeri adım niteliğinde.

Suriye krizinde ikinci Cenevre süreci için hazırlıklar dün Suriye’nin Dostları grubunun Ürdün’ün başkenti Amman’daki toplantısıyla sürerken, ABD ’den kritik bir adım geldi. Senato Dış İlişkiler Komitesi, Suriyeli muhaliflere silah yardımı yapılmasını da içeren bir tasarıyı onayladı. Komite Başkanı Demokrat Partili Robert Menendez ile Cumhuriyetçi Bob Corker’ın sunduğu ‘Suriye’nin Geçiş Sürecine Destek’ başlıklı tasarı, 3’e karşı 15 oyla kabul edildi. Tasarı, Kongre üyelerinin onayladığı bu türden ilk askeri adım niteliği taşıması sebebiyle önem taşıyor. Tasarıda, silahların başta Kaide olmak üzere ‘yanlış ellere ulaşması’ kaygılarına yönelik olarak ‘terör ve aşırı ideolojileri reddeden gruplara silah sağlanacağı’ vurgulanıyor. Tasarıda ‘ABD tarafından kapsamlı denetlemeden geçirilen, insan hakları, terör ile kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi konularında belirli kriterleri karşılayan ve ABD ile ortak değer ve çıkarları paylaşan grupların, silah, askeri eğitim ve silah dışı malzeme yardımları alabileceği’ belirtiliyor.
Tasarının dilinin muğlak olmasına ve satışına izin verilen silah türlerinin anılmamasına karşın genelde küçük silahlar kastediliyor. Tasarıda, ‘uçaksavar savunma sistemlerinin sağlanmayacağı’ özellikle belirtiliyor. Tasarı ayrıca, rejime silah ve petrol ürünleri satışına yaptırımlar, halka insani yardım ve Esad sonrası Suriye için planlama yapılmasını da içeriyor.
Bu tipte yardıma karşı çıktığını daha önceden belirten Başkan Barack Obama üzerindeki baskının, tasarıyla artması bekleniyor. Zira bazı Kongre üyelerinden Obama’ya, ‘muhaliflere yardım için daha fazla adım atması’ yönünde yoğun çağrılar yapılıyor. Tasarının Kongre’den geçmesi için önce Senato Genel Kurulu’nda, daha sonra da Temsilciler Meclisi’nde onaylanması gerek. Ancak Cumhuriyetçilerin çoğunluk olduğu Temsilciler Meclisi’nde, muhaliflerin silahlandırılmasına yönelik istek nispeten daha az olduğundan tasarının Kongre’den geçip geçmeyeceği ve imza için Obama’ya gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor. 

‘Kaide müttefiklerine fon’ 

Tasarıya ‘hayır’ oyu verenler Cumhuriyetçi Ron Paul ile Demokrat Tom Udall ve Chris Murphy oldu. Paul, “ Bugün Kaide müttefiklerine fon sağlandı. Bu, üstesinden gelemeyeceğiniz bir ironi” eleştirisini yaparken, Udall “Kimi silahlandırdığımızı bilmiyoruz. Aslında işin gerçeği, bu da sürekli değişiyor. Bazen direnişçiler birbirleriyle çatışıyor” dedi. Menendez ise tasarıyı savundu: “Tasarıda teröristlerin ABD silahları elde etmesini önleyecek sıkı denetleme mekanizmaları mevcut. Hayati ulusal çıkarlarımız söz konusuyken, kenardan olan biteni izleyemeyiz. Suriye’deki durum hem Suriye hem bölge hem de ABD’nin terörle mücadele çabaları açısından kritik.”

‘Devrimciler Kuseyr’i kurtarın’

Suriye ordusunun, Kuseyr kasabasına operasyonu sürerken, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ülke çapındaki muhaliflere çağrı yaptı. SMDK Geçici Başkanı George Sabra, ‘tüm askeri güçlerin Kuseyr’e yığılmasını’ istedi: “Devrimciler, Suriye dışındaki güçler, Kuseyr’i imhayı hedefliyor. İsyancılar kasabayı kurtarmak için çatışmalara katılmalı. Elinde fazla asker ve cephane olan Kuseyr’e göndersin.” Hizbullah’a yakın bir kaynak ise ‘Kuseyr’e yeni elit birlikler yollandığını’ söyledi. Kaynak “Hizbullah üyeleri, pek çok isyancıyı, bunlara Suriyeli olmayanlar da dahil, esir aldı” dedi. Halep’teki Tevhid Tugayı ise muhaliflere 300 kişilik destek birliği yolladıklarını açıkladı. 


Ürdün Kralı Abdullah’la görüşen Kerry “ABD ve ortakları muhalefete 
yardımı arttırmaya hazır” dedi.

Ankara’nın Cenevre şartı: Esad bıraksın

Amman toplantısı öncesi basındaki haberlere göre Ankara’nın ‘2. Cenevre süreci’ndeki mesajları şunlar: 2. Cenevre öncesi Suriye lideri Esad’ın yönetimi bırakacağı net belirtilmeli. Esad’ın ülkeyi terk etmesi şart değil. 2014 seçimine girebilir. Ancak seçime giderken hiçbir yetkisi olmamalı. Esad, mevcut hükümetin yetkilerini değil icra yetkilerini tamamen devredecek. Toplantıda muhalefeti SMDK temsil edecek. Rejimi temsilen Ulusal Uzlaşı Konseyi katılabilir. İlk Cenevre toplantısındaki gibi ucu açık süreç olmamalı. Eli kana bulaşmış isimlerin yer almaması gereken geçiş yönetimi için ortak rıza oluşmalı.