Muhalifin kalkanı yüksek binalar

Muhalifin kalkanı yüksek binalar
Muhalifin kalkanı yüksek binalar

Azaz'da yakıt sıkıntısı nedeniyle insanlar araçlarıyla yola çıkmıyor. Temiz su sıkıntısı da çekiliyor.

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

HALEP- Suriyeliler savaşın yıktığı şehirlerde ayakta kalmaya çalışıyor. Çatışmalardan dolayı Halep’e sığınanlar, savaşın buraya taşınmasıyla birlikte Halep’ten kaçıyor. Önceki gece ordu güçleriyle çatışan muhalif askerler, yüksek binaların kendilerini füzelerden koruduğunu, şehirde üniformasız rejim güçlerinin salırılarına maruz kaldıklarını söylüyor. Halep’te ilk çatışmanın üzerinden 2 hafta geçti. Halep’e yığınak yapan rejim güçleri 4 gün önce muhaliflerin mevzilendiği mahalleleri bombalamaya başladı. Halep’in içlerine girmek çok güç. Askerler şehrin her tarafını tutmuş durumda. Muhalifler şehre giriş çıkış için kendilerine yol açmış ancak bu yollarda güvenlik tam değil. Muhammed Ebucelil, Halep’den yeni çıkmış, Pazar gecesi Esad güçleriyle çatışmış bir Özgür Suriye Ordusu askeri. Halep’te ayrılma nedeni silah sevkiyatı. Füzelerinin bittiğini anlatan Ebucelil, Halep’te süren çatışmaları şöyle anlatıyor:
“Halep’de çatışmalar çok yoğun. Yüksek binalar bizi füzelerden koruyor. Ancak füzemiz bitti. Bir silah sevkiyatı var, onunla ilgileniyorum. Muhaliflerin çok fazla kayıp vermiyor. Ancak şehirde sivil giyimli milisler var. Bunlar Esad askerinden daha tehlikeli. Rasgele ateş ediyorlar. Bellerinde küçük silahlar var. 5 arkadaşımı öldürdüler. Bizim üniformamız var, Esad askerlerinin de ancak onların yok.” Halep’ten çekilmeyeceklerini belirten Ebucelil, bir hafta içinde çok şey değişeceğine inanıyor.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

Feride’nin ölümcül kaçışı
Halep’in 40 km uzağında Azaz’a bağlı Marin Köyü. 200 haneli köyün çoğunluğu Türkmen. Azaz’da 1 Temmuz’da çatışmaların başladığını duyan köylüler apar topar Halep’e kaçmış. Ancak Halep’te de çatışmaların başlamasıyla köylüler bu kez de köylerine geri dönmek zorunda kalmış. Muhammed soyadını gizliyor. İstihbaratçılardan korkuyor. ‘Gelip bizi alırlar, fotoğrafımızı çekme, soyadımı da yazma’ diyor. Korkusu öldürülmek. Halep’ten kaçışlarını şöyle anlatıyor: “Geçen pazartesi yola çıktık. Esad’ın askerleri aracımızı taradı. Tüm aile arabadaydık. 10 yaşındaki yeğenim Feride’nın karnına kurşun isabet etti. Öldü. Biz zor kaçtık. Dursak hepimiz ölecektik.” Muhammet Ali ise 40 yıldır Marin Köyü’nde yaşıyor. Bugüne kadar huzur içinde yaşadıklarını anlatan Ali, şöyle devam ediyor: “Savaş bir an önce bitsin. Ölen de öldüren de kardeş, Arap’tır. Yazık değil mi bunca cana. Tüpün fiyatı 20 kat arttı. Mazot’un litresi de 5 dolardan fazla.” En büyük sıkıntı yiyecek, yakıt ve temiz su. Fırın, bakkal ve pek çok esnaf dükkanlarını açmıyor. Toplu olarak bazı yerlerde ekmek pişiriliyor. Azaz’da sadece bir eczane açık. Araçlar trafiğe çıkmıyor.