Muhalifler ağır silah edindi

Muhalifler ağır silah edindi
Muhalifler ağır silah edindi

Halep sokaklarında muhalifler ile rejim kuvvetleri arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor.

Suriyeli muhaliflerin, omuzdan ateşlenen füzeler gibi silahlara sahip olduğu ilk kez bir videoyla belgelendi. Silahların Türkiye ve Lübnan üzerinden nakledildiği öne sürüldü.

ANTAKYA/KAHİRE - Suriye’de bazı isyancı gruplarının taşınabilir uçaksavar silahları elde ettiği öne sürüldü. Hafta başında internete yüklenen ve Halep’te çekildiği iddia edilen bazı videoları yorumlayan askeri uzmanlar, adları çok duyulmamış El Selam ve Hamza tugaylarının üyeleri olduğu iddia edilen isyancıların taşıdıkları silahların ısıya duyarlı ve omuzdan ateşlenen füzeler olduğunu belirtti. Wall Street Journal’a konuşan isyancılar da, MANPAD olarak da bilinen bu silahların son iki ay içinde Türkiye ve Lübnan üzerinden Suriye’ye götürüldüğünü iddia etti. Haberde, silahların komşu ülkelerin koordine ettiği ‘operasyon odaları’ aracılığıyla ülkeye sokulduğu belirtildi. Yerel yönetimlerel silah alımını koordinasyonuyla görevli bir Suriyeli, “Ülkenin kuzeyi gelişmiş tanksavar ve uçaksavar silahlarıyla dolu. Durum çok hızlı değişti. MANPAD transferleri komşu hükümetler tarafından denetlenmedi” dedi. Daha önce de bu silahlarla ilgili haberler çıksa da, iddialar ilk kez internete yüklenen videolarla belgelenmiş oldu. Muhaliflerin önceki gün bir ordu helikopterini düşürdüklerini açıklaması da, iddiaları güçlendirdi. Gazete bu gelişmenin Suriye’deki çatışmaların yönünü değiştirebileceği yorumunu yaptı. Haberde ‘Bu tip silahların Batı karşıtı İslamcıların eline geçmesinden endişe eden ABD ’nin korkuları da körüklenebilir’ denilirken, bir ABD’li yetkilinin “MANPAD’lerin yayılmasından kaygılıyız” sözlerine de yer verildi. Suriyeli bağımsız aktivist Malik el Abdi de, “Bu milislere para ve ihtiyaç malzemeleri birçok kanaldan akıyor. Bu iş bir süpermarkete tedarik sağlamaktan çok 100 milyon bakkala tedarik sağlamak gibi” dedi. 

Muhalifin adayı Faris 
Öte yandan muhalifler, kurulması planlanan ortak askeri komuta biriminin başına, Suriyeli kozmonot General Muhammed Ahmed Faris’i aday gösterdi. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) siyasi danışmanı Bessam Dade, komutanlığa siyasi hırslardan uzak, milliyetçi biri olarak tanınan Faris’in getirilmesi konusunda büyük destek olduğunu açıklarken, “Bazı Batılı ülkeler destek için ortak komutada birleşilmesini şart koşuyor. Faris, bu krizden çıkmak için tek çözüm’’ dedi.

Suriye’de ordu havadan yükleniyor
Suriye’de dün muhaliflerin kontrolündeki Maaret el Numan kasabasına hava saldırısında kadın ve çocuklar dahil en az 44 kişi öldü. Görgü tanıklarına göre, bir savaş uçağı iki apartmanı ve bir camiyi bombaladı. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü dün ülkede 118 kişinin öldüğünü açıklarken, aktivistler, ‘rejimin bazı kentlerde karadan ulaşamadığı yerlerde son günlerde misket bombası ile 500 kiloluk varil bombalar kullandığı’ iddiasında bulundu.