'Muhalifler Esad'ın safına geçiyor'

'Muhalifler Esad'ın safına geçiyor'
'Muhalifler Esad'ın safına geçiyor'

Daily Telegraph gazetesi Suriye’de rejime karşı savaşta hayal kırıklığına uğrayan yüzlerce asinin saf değiştirdiğini yazdı. Habere göre yorgun düşen ve kaybetme duygusu ağır basan asiler rejimin af önerisini kabul etmeye başladı. Ulusal Uzlaşı Bakanı Ali Haydar’ın yürüttüğü af sürecinden yararlanan asilerin aileleri de hükümetin kontrol ettiği yerlere sessizce dönüyor. Haydar önceki gün 180 kişiyi törenle polis gücüne kattı. Bakanlık binasının direnişçilerin aileleriyle dolu olduğu belirtildi. Rakka’dan Muhammed isimli asi “Devrim için savaşıyorum ama ne için savaştığımızı unutmuş durumdayız. Ailem rejimin kontrolündeki bölgeye geçti çünkü burası güvenli değil. Esad korkunç biri ama alternatifleri çok daha kötü” dedi. 

Türkiye ’den para trafiği

Fransız Le Figaro, Suriye’de yönetime karşı savaşanlara Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan’dan valizlerle gelen paraların Türkiye ve Irak üzerinden ülkeye sokulduğunu yazdı. Buna göre bu para trafiği sayesinde savaşçılara ayda 200 dolar maaş ödeniyor. Nusra Cephesi’ne ödenen miktar daha yüksek. Trafiğin Kuveyt ayağında milletvekili Velid Tabatabai Tabatabay, Katar ayağında şeyh Abdurrahman Naumi ve Ali Suveydi yer alıyor. Kuseyr rejimin eline geçinceye dek para trafiğinde Lübnan vardı. Bir BM yetkilisi de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içinde yüzde 5-10 olan cihatçı oranının yüzde 35-40’a vardığını belirtti.
ÖSO’dan Kürtlere gözdağı
Bu arada kuzeyde Kürtlerle Kaide arasında çatışmalar sürerken silah talebiyle ABD ziyaretine hazırlanan ÖSO Komutanı Başkanı Selim İdris, Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) gözdağı verdi: “PYD, PKK ’nın kopyası. Rasulayn sınır kapısının ele geçirilmesi karşısında sessiz kalmayacağız. Rasulayn’da ve bütün bölgelerde savaşacağız. PYD ile savaşmak zorunda kalsak bile hiçbir sınır kapısından ödün vermeyeceğiz.”