Muhalifler halkı sokağa çağırıyor

Muhalifler halkı sokağa çağırıyor
Muhalifler halkı sokağa çağırıyor
Suriye'nin Der'a ve Deyr ez Zor kentlerinde tanklar ve askeri araçların halen caddelerde dolaşmaya devam ettiği ve yüksek binaların üzerinde keskin nişancıların bulunduğu bildirildi. Muhalif kaynaklardan edinilen bilgiye göre Der'a'nın Harrak bölgesinde birçok kişi tutuklandı.

Suriye'de 'Arap Baharı' sonrasında başlayan şiddet olaylarını sona erdirmeye yönelik ateşkes yürürlüğe girdi. Esad, Türkiye ve diğer komşu ülkelere giden Suriyelilere dönün çağrısı yaptı. Muhalifler ise ateşkes sonrası 3 kişinin öldürüldüğünü iddia etti. Suriye makamları da muhaliflerin Halep’te düzenlediği saldırıda 1 askerin öldüğünü, 24 askerin ise yaralandığını açıkladı.

Ateşkes sonrası Suriye İçişleri Bakanlığı'nın sığınmacılara "eve dönün" çağrısı devlet televizyonunda yayınladı. Açıklamada, "İçişleri Bakanlığı, evlerini baskıyla terk ederek komşu ülkelere sığınan vatandaşlarımızın dönmesini istiyor" denildi. Açıklamada "ellerine kan bulaşmamış" isyancıların teslim olmaları halinde serbest bırakılacağı da belirtildi.

3 ÖLÜ ONLARCA TUTUKLU
 
Suriye Ulusal Konseyi'nden yapılan açıklamada ise, ateşkesin kısmen uygulandığı ve ordunun kentlerden tamamen çekilmediği belirtildi. Suriye Ulusal Konseyi, ateşkes yürürlüğe girdiğinden bu yana 3 sivilin öldürüldüğünü ve onlarca kişinin tutuklandığını açıkladı. Bu sabah saat 06.00'da yürürlüğe giren ateşkes sonrasında silahların sustuğu ve ordunun operasyonlarına son verdiğini doğrulayan Suriyeli muhalifler, ülke genelinde gösteri çağrısı yapmıştı. Suriye'de son bir yılda şiddet olaylarının merkezi olarak ön plana çıkan Humus, Hama, Dera ve İdlib gibi kentlerin sakin olduğu belirtildi.

Suriye ordusu operasyonlarını durdururken, Beşşar Esad başkent Şam'da din adamlarıyla görüştü. Görüşme sonrasında din adamları Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bir kılıç hediye etti. Başkent Şam'dan gelen haberler de şiddetin durduğu yönünde. Suriyeli muhalifler ise, halkı Beşşar Esad yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemeye çağırdı. Muhalifler, gösteri düzenleme hakkının BM ve Arab Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın ateşkes planının bir parçası olduğunu savundu. 

ANNAN''IN GÖZÜ ESAD'IN ÜZERİNDE
BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın Beşşar Esed'e tanıdığı sürenin dolmasının ardından bekleyiş sürüyor. Esed'in kabul etmesi ve bugün saat 06.00'dan itibaren uyması istenen yaptırımları içeren plan 6 maddeden oluşuyor. Annan planı, şunları içeriyor: 

-Suriye yönetiminin, Suriye halkının meşru istek ve kaygılarına yanıt vermek amacıyla Suriyelilerin öncülük edeceği bir kapsamlı siyasi süreç için Annan ile birlikte çalışması; 

-Çatışmanın durdurulması ve her türlü silahlı şiddetin sonlandırılması için tüm taraflar arasında BM'nin etkin biçimde denetleyeceği, sivillerin korunacağı ve ülkede istikrarın sağlanacağı bir ateşkesin sağlanması. Bu amaçla Suriye yönetiminin acil olarak askeri hareketliliğini durdurması, kalabalık merkezlerde ağır silahlar kullanmaya son vermesi, bu merkezlerin içindeki ve çevresindeki askeri yığınaklarını kaldırması. Bu adımlar atılırken, Suriye yönetiminin Annan ile birlikte, tüm taraflarca her türlü silahlı şiddetin sürdürülebilir biçimde sonlandırılması için etkin bir BM denetleme mekanizması kurulmasına çalışması. Benzer taahhüdün, Annan tarafından muhalefetten ve ilgili unsurlardan da talep edilmesi; 

-Çatışmadan etkilenen tüm bölgelere insani yardımın vakitlice ulaştırılmasının sağlanması ve bu amaçla acilen uygulanmaya başlamak üzere her gün 2 saat çatışmaların durdurulması; 

-Keyfi biçimde göz altına alınan kimselerin serbest bırakılması sürecinin hızlandırılması ve kapsamının genişletilmesi. Bu uygulamaya özellikle barışçıl siyasi faaliyetlerde bulunanların ve savunmasız kimselerin dahil edilmesi. Gözaltında tutulan kimselerin ve tutuklu bulundukları yerlerin listesinin gecikmeksizin verilmesi ve bu yerlere erişimin sağlanarak, tutuklular hakkındaki tüm sorulara yanıt verilebilmesi için uygun kanalların oluşturulması; 

-Basın mensuplarının ayrımcılığa tabi tutulmaksızın ülke genelinde özgürce hareket edebilmelerinin sağlanması; 

-Yasaların güvencesi altında, barışçıl gösteri ve örgütlenme özgürlüğüne saygı gösterilmesi.

OBAMA, MERKEL'LE GÖRÜŞTÜ 
Batılı ülkeler ise Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın "operasyonları durdurma" ve"Annan planını hayata geçirme" vaadine temkinli yaklaşıyor. ABD 'nin başkenti Washington'da toplanan G-8 ülkeleri dışişleri bakanlarının gündeminde Suriye ilk sırayı oluşturuyor. ABD Başkanı Barack Obama, dün gece Suriye konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel'la bir telefon görüşmesi yaptı. Çin ise, Suriye hükümetinin aldığı ateşkes ve bazı kentlerden silahlı güçlerini çekme kararından memnun olduğunu açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Veymin, bu son durumun Suriye'de tansiyonun düşmesine yardımcı olacağını söyledi. Liu, bu kararın "Suriye meselesinin siyasi yollarla çözülmesinde önemli bir adım olduğunu" ifade etti. (Ajanslar)