Muhalifler hükümet planlarını erteledi

Muhalifler hükümet planlarını erteledi
Muhalifler hükümet planlarını erteledi

Halep te okul müdiresi Guevara silahlanıp muhalif savaşçılara katıldı.

Suriyeli muhalifler geçiş hükümeti çabalarını erteledi. Muhalifler önce uluslararası toplumdan mali destek ve tanınma garantisi istiyor.

İSTANBUL - Suriye rejimini devirmeye çalışan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) geçiş hükümeti kurma çalışmaları sonuç vermedi. Hafta sonu İstanbul’da bir araya gelen muhalifler, uluslararası toplumdan beklenen desteğin gelmemesi nedeniyle hükümet kurma planını erteledi. SMDK üyesi Ahmet Ramazan uluslararası toplumun desteğini ve hemen tanınma sözü alınmadığı sürece geçiş hükümetinin kurulmasına karşı çıktıklarını belirterek “Uluslararası toplumun her türlü desteğini almayan ve tanınmayan bir hükümet, felçli bir hükümet olacaktır” dedi. SMDK’nın en önemli bileşeni Suriye Ulusal Konseyi (SUK) “Geçiş hükümetiyle ilgili devrimci güçler, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve dost ülkelerle müzakereler yürütmek için 5 kişilik bir komite kurmaya karar verdik” açıklamasını yaptı. Komitede Hatip’in yanı sıra SUK Başkanı George Sabra ve selefi Burhan Galyun’un da olduğu belirtildi. Muhalefet 28 Ocak’ta Paris’te tekrar bir araya gelecek.
El Kuds el Arabi gazetesine göre SMDK Başkanı Muaz el Hatip geçiş hükümetine destek sözü almak için Katar’a gitti. Müslüman Kardeşler de geçiş hükümetinin kurulmasının uluslararası desteğe bağlı olduğunu kaydetti. Örgüte yakın kaynaklar geçiş hükümetinin çalışmalarını sürdürebilmesi için günlük 40 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu savundu. SMDK Sözcüsü Velid el Bunni, 1 ay önce Katar’dan 8 milyon dolar yardım aldıklarını ve paranın SMDK’ya bağlı yerel meclislere dağıtıldığını açıkladı. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Suriye ordusunun Şam’da kontrolü ele geçirdiğini, Halep, Deyr el Zor ve Dera’da ilerleme sağladığını belirterek “Suriye yönetiminin gücü hakkındaki beklentiler doğru çıktı” dedi. (RADİKAL)

YPG petrol bölgesine girdi

Suriye’nin Rasulayn kasabasında Kürtlerle Nusra Cephesi gibi Selefi gruplar arasında çatışma sürerken ülkenin önemli petrol bölgesi Rimelan’ın Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) başını çektiği Halk Koruma Birlikleri’nin (YPG) kontrolüne geçtiği belirtildi. Radikal’e konuşan PYD’den bir kaynak "Rimelan petrol sahası tamamen YPG’nin kontrolüne geçti" dedi. Rudaw’ın haberine göre de PYD lideri Salih Müslim, rejim güçleri ile girdikleri şiddetli çatışmalardan sonra Haseke’ye bağlı Rimelan’ı ele geçirdiklerini, sorun yaşanmaması için aşiret liderleriyle görüşmeler yaptığını söyledi. Müslim, Rimelan’da rejim güçlerinin kalmadığını ve bölgeyi kontrol için bir komite oluşturulacağını kaydetti. {İSTANBUL / RADİKAL-DHA}