Muhalifler: İsrail roketi Esad askerlerini kurtardı

Muhalifler: İsrail roketi Esad askerlerini kurtardı
Muhalifler: İsrail roketi Esad askerlerini kurtardı
Suriyeli muhalifler, İsrail'in Suriye tarafına yönelik roket saldırısını, ÖSO'nun abluka altına aldığı Suriye askerlerini kurtarmak amacıyla düzenlediğini iddia etti.

ŞAM - Özgür Suriye Ordusu ÖSO tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Golan Tepelerinde bir grup katil Esad askerini kuşattığımız ve teslim olmaları konusunda onlarla görüştüğümüz sırada İsrail, onları kurtarmak ve kuşatmayı çözmek için ÖSO'yu hedef aldı" denildi.

Açıklamada, İsrail'n Golan Tepelerinde yarattığı her türlü gerginliğin Suriye halkının devrimini engellemek olarak değerlendirileceği ve İsrail'e bu bakışla muamele edileceği vurgulandı.

Dün sabah saatlerinde Suriye'den fırlatılan roket Golan Tepelerine düşmüş, olayda herhangi bir yaralanma veya can kaybı olmamıştı. Olayın ardından İsrail, Suriye tarafına roket fırlatmış, saldırıda ÖSO'ya ait roket rampasının vurulduğu öne sürülmüştü.

40 YIL SONRA İLK ATEŞ
İsrailli bir askeri yetkili, devlet radyosundan yaptığı açıklamada, "Kısa bir süre önce, Suriye'de yaşanan iç çatışma sırasında, Golan tepelerinde İsrail-Suriye sınırına komşu bir İsrail Savunma Güçleri (IDF) karakoluna havan topu isabet etti. Buna cevaben, IDF askerleri Suriye'ye uyarı ateşi açtı" diye konuştu.

Böylece, İsrail Suriye'ye, 1973 yılındaki Yom Kippur Savaşı'ndan bu yana ilk kez resmi olarak ateş açmış oldu.

Suriye güçleri ile Suriyeli rejim muhalifleri arasındaki çatışmalar nedeniyle, Golan'a tesadüfen havan topları isabet ediyordu. Bu havan toplarının İsrail'e ait bir koloniye isabet etmesi üzerine konuşan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, benzer bir olay tekrarlanırsa İsrail'in karşılık vereceğini belirtmişti.

Suriye'nin güneybatı, İsrail'in kuzeydoğu ucundaki Golan tepeleri, 1967'deki Altı Gün Savaşı'ndan beri İsrail işgali altında. Bu işgal sebebiyle, o tarihten bu yana Birleşmiş Milletler 'e ait bir silahsız gözetleme gücü, iki ülke arasındaki tampon bölgede, çıkabilecek herhangi bir gerginliğe engel olabilmek için görev yapıyor (aa)