Muhalifler Kürt başbakan seçti, Kürtlere gözdağı verdi

Muhalifler Kürt başbakan seçti, Kürtlere gözdağı verdi
Muhalifler Kürt başbakan seçti, Kürtlere gözdağı verdi
Suriyeli muhalifler bir başbakan seçmek için İstanbul'da bir araya gelmişlerdi. Kürt kökenli Gassan Hito Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu'nun 62 üyesinden 35'inin oyuyla ülkesine 'başbakan' seçildi...

Radikal.com.tr – Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK) Gassan Hito'yu geçici hükümet başkanı olarak seçti. Bu seçimden sadece 1 gün önce ise ÖSO komutanlarından Malik el-Kürdi, PKK ’ya yakınlığıyla bilinen ve Suriye Kürt bölgesinin en etkili silahlı grubu olan YPG’yi ‘temizlemek üzere’ Afrin’e girebileceklerini söyledi.

Suriye'de Esad yönetimine karşı mücadele eden muhalif gruplar dün İstanbul 'da Suriye'nin geçici hükümet başkanını seçmek için bir araya geldi. Önceden aday sayısının 12 olduğu duyuruldu ancak 2 adayın çekilmesiyle sayı 10'a düştü. Suriye muhalefetinin çatı kuruluşu olan Ulusal Koalisyon içindeki grupların temsilcilerinin katıldığı toplantı Bağcılar Güneşli'deki Retaj Otel'de yapıldı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu’nun 62 üyesinin oy kullandığı seçimlerde, Kürt kökenli olan Gassan Hito, 35 üyenin oyunu alarak geçici hükümet başkanı oldu. Adaylardan Esad Mustafa 7, Velid ez-Zu'bi ise 2 üyenin oyunu aldı. 18 üye ise boş oy kullandı. Hito'nun büyük ölçüde İslami eğilimli üyelerden aldığı destekle yeni görevine seçildiği bildirildi. 

ABD 'de yaşayan işadamı Gassan Hito'nun ilk görevi, muhalefetin hakimiyetindeki ‘kurtarılmış bölgeler’e hizmet götürecek bir hükümet kurmak olacak.

Bu arada bazı önde gelen muhalefet liderlerinin, Şam doğumlu olan Hito'nun askeri tecrübesinin yetersiz olmasına tepki olarak oylamaya katılmadıkları belirtiliyor.


YPG’Yİ ATMAK İÇİN AFRİN’E GİRERİZ
Öte yandan Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Malik el-Kurdi, kendilerine bağlı militanların Afrin kentine gireceklerine ilişkin haberleri doğruladı.
Yakındoğu Haber internet sitesinin, Suriye Kürtlerinin “Welatinet” isimli haber sitesine dayandırarak yazdığına göre kendisi de Kürt olan ÖSO komutanlarından Malik el-Kurdi, silahlı güçlerinin PYD’nin askeri kanadı olan YPG’yi kentten temizlemek için Afrin kentine girebileceğine ilişkin haberleri teyit ederek kentteki bazı Kürt grupların da kendilerine destek vereceğini söyledi.

ÖSO Komutan Yardımcısı olan Malik el-Kurdi, Rudav’a verdiği demecinde “Bizim açımızdan PKK ile PYD’nin hiçbir farkı yoktur, ikisi de Suriye rejimi tarafından yaratılmıştır” dedi. el-Kurdi, “PYD bu hassas şartlarda tutumunu netleştirmeli ve devrime katılmalıdır, aksi takdirde ÖSO onları engelleyecektir” dedi.


İSTANBUL / ERBİL