Muhalifler Türkiye'deki Patriot'ları istiyor

Muhalifler Türkiye'deki Patriot'ları istiyor
Muhalifler Türkiye'deki Patriot'ları istiyor

Suriye nin Arap Birliği ndeki koltuğuna oturan Hatib e George Sabra ve Suheyr Atassi eşlik etti. Davutoğlu da El Hatib ile baş başa görüştü (altta).

El Hatib, Suriye'nin koltuğuna oturduğu Arap Birliği Zirvesi'nde Esad'a karşı Türkiye'deki Patriot füzelerini istedi. NATO, talebi anında reddetti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) başkanlığını bırakma kararına rağmen Doha’daki Arap Birliği toplantısına katılan Muaz el Hatib, Türkiye ’ye konuşlandırılan Patriot füzeleriyle Suriye’nin kuzeyinde tampon bölge oluşturulması çağrısı yaptı. Üyeliği askıya alınan Suriye’nin koltuğunun SMDK tarafından işgal edildiği ilk zirvede muhalifler adına konuşan Hatib, Patriot’la korunma talebini ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye ilettiğini belirterek “Kerry’den Patriot füzelerinin koruma alanının Suriye’nin kuzeyini kapsayacak şekilde genişletilmesini istedim ve bu konu üzerinde çalışma sözü verdi” dedi. ABD’yi daha büyük rol oynamaya davet eden Hatib “Halkın korunması için NATO’dan hâlâ bir karar bekliyoruz” diye ekledi. Suriye yönetiminin destekçilerine “Rusya, Hizbullah ve dış güçlerin rejime verdiği destek nedeniyle Suriye’de yıkım yaşanıyor” diye çatan Hatib, Arap ülkelerindeki siyasi tutukluların serbest bırakılmasını da istedi. Hatib Suriye’deki ‘yabancı mücahitleri’ de “Onlar halkın savunulmasına yardımcı oluyor” diyerek savunurken Batılıların endişelerine atfen şunu söyledi: “Sizi rahatsız eden, sakallı olmaları mı, yabancı oldukları gerçeği mi? Neden İranlı ve Rus danışmanlar ve Hizbullah hakkında bir şey demiyorsunuz?”
Zirveye ev sahipliği yapan Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el Sani, BM Güvenlik Konseyi’ni Suriye’deki zulmü durdurmaya çağırırken Suriye’nin yeniden imarı için uluslararası bir kongre düzenlenmesini, Doğu Kudüs’teki Filistinlilere de 1 milyar dolarlık fon oluşturulmasını önerdi. Zirvede konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da “Suriye geçici hükümetinin BM’de yer alması için çaba harcamalıyız” dedi.
Brüksel’de bir NATO yetkilisi ise Patriot’ların kullanılması çağrısına “NATO’nun Suriye’ye askeri olarak müdahale niyeti yok” yanıtını verdi.

Şam: Bu bir hırsızlık 

Suriye’nin koltuğunun SMDK’ya verilmesine Şam’ın tepkisi sert oldu. Tişrin gazetesi “Yazıklar olsun, Arap kardeşler. Bu hırsızlık hukuki, siyasi ve ahlaki açıdan suçtur” diye çıkışırken Tavra gazetesi “Arap Birliği Suriye’nin çalınan koltuğunu haydutlara verdi” ifadelerini kullandı.

‘Kimyasal silahlar ÖSO’nun kontrolünde!’

Suriye, Halep’te muhalifleri sorumlu tuttuğu kimyasal silah saldırısıyla ilgili numuneleri incelenmesi için BM’ye teslim ederken kimyasal silahla ilgili ilginç bir iddia Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) geldi. ÖSO’nun Dera’daki lideri Albay Ahmed el Naime, ÖSO’nun ‘kimyasal silahların yanlış ellere geçmesini önlemeleri’ için muhalif askerlerin ordudan ayrılmasını istemediğini öne sürdü. El Arabiye’ye konuşan Naime “Orduyu terk edenlerin sayısı düştü. Çünkü askerlere orduda kalmalarını ve kimyasal silahların yanlış ellere düşmesini engellemek için bize yardım etmelerini istedik. Şam’da ÖSO’ya çalışan 5-6 tugay var” dedi. İdlib’deki ÖSO komutanı Ebu Mustafa ise Maaret el Numan’da bir kargo uçağını vurduklarını öne sürdü: “ÖSO, uçağa uçaksavar mermisi attı. Mermi tam isabet etti, uçağa ne olduğu meçhul.”