Muhalifler yeni çatı örgütünde anlaştı

Muhalifler yeni çatı örgütünde anlaştı
Muhalifler yeni çatı örgütünde anlaştı

Davutoğlu, dünkü toplantıda uluslararası camianın Suriye'ye daha fazla destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Katar'da bir haftadır toplantı düzenleyen Suriyeli muhalifler yeni bir çatı örgütü kurulması konusunda anlaştı. Suriye muhalefetini temsilde yetersiz kaldığı eleştirilerinin hedefindeki Suriye Ulusal Konseyi ise yeni örgütte ağırlığını korumaya çabalıyor.

Katar’ın başkenti Doha’da yaklaşık bir haftadır toplantı düzenleyen Suriyeli muhaliflerin dün yeni bir çatı örgütü kurma konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi. Reuters’a konuşan bir kaynak, ABD ’nin muhalefeti temsil edemediği eleştirilerine tepki gösteren ve daha önce yeni çatı örgütü fikrine sıcak bakmayan Suriye Ulusal Konseyi’nin de (SUK) Suriye Ulusal İnisiyatifi’nin kurulmasını kabul ettiğini belirtti. Aynı kaynak, yeni örgütün Libya’dakine benzer bir geçiş hükümeti kuracağını, bu hükümetin de uluslararası alanda tanınır tanınmaz BM’de Suriye’yi temsil edeceğini söyledi.

Anadolu Ajansı da, adı daha önce yeni örgütün liderliği için geçen Riyad Seyf’in ‘geçiş hükümeti’ önerisinin kabul gördüğünü bildirdi. Anlaşma taslağına göre, SUK ve diğer muhalif gruplar 60 üyeli bir siyasi kurul ie askeri ve adli konsey kurulması konusunda anlaştı. Örgüt aynı zamnada muhaliflere yapılacak dış yardımların organizasyonundan da sorumlu olacak.

SUK AĞIRLIĞINI KORUMAK İSTİYOR

Doha’daki toplantılarda yeni grupları da kapsayarak temsiliyetini genişleten ve yeni örgüt içindeki ağırlığını korumayı amaçlayan SUK’un Suriye Ulusal İnisiyatifi kurulundaki sandalyelerin üçte birine sahip olabileceği belirtiliyor. Toplantı sürerken bir yandan da yeni SUK başkanının seçilmesine yönelik süreç devam ediyor. Reuters’ın haberine göre ABD ve Katar’ın da desteklediği yeni örgüt için varılan anlaşmaya rağmen örgütün liderleri konusunda henüz karar alınmadı. Doha’daki kaynaklar, sürgündeki muhaliflerin çoğunlukta olduğu SUK ve Suriye içindeki muhalif gruplar ile İslamcı ve liberal kanat arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle görüşmelerin uzadığını ifade etti.}{DOHA/REUTERS-BBC-AA}