Muhaliflerden riskli adım

Muhaliflerden riskli adım
Muhaliflerden riskli adım
Suriyeli muhalifler başbakan seçmek için İstanbul'da toplandı. Suriye'den 2, yurtdışından 10 aday öne çıktı. Toplantıda 4'ü çekildi.

Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) yerine Katar’da oluşturulan muhalefetin çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) ‘geçici hükümetin başbakanı’nı seçmek üzere dün İstanbul ’da toplantı. Daha önce fikir ayrılıkları nedeniyle üç kez ertelenmiş olan toplantı bugün de devam edecek. Dünkü toplantıda başbakan adayı olarak 12 aday öne çıkarken bunlardan ismi gizli iki adayla birlikte 4’ü daha sonra çekildi. AA’ya göre ismi açıklanan 10 aday şöyleydi: Londra merkezli ekonomi danışmanı Usame Kadi, eski Tarım Bakanı Esad Aşık Mustafa, Dr. Behic Molla Haviş, Suriye Aşiretleri Meclisi Başkanı Salim el Maslat, Dr. Abdulmecid el-Veys, Arap ve Müslümanlara Yasal Destek Derneği Üyesi Gassan Hito, emekli hâkim Kays Abdullah el Şeyh, mühendis Velid el Zu’bi, Suriye Demokrasi Forumu Başkanı Mişel Kilo ve mühendis Cemal Karslı. ABD’de yaşayan Usama Kadi ve Hassan Hitto’nun yanı sıra Müslüman Kardeşler’in desteklediği Hafız Esad döneminin bakanlarından Esad Mustafa’ya şans tanınırken Kilo, Kays el Şeyh ve ismi gizli tutulan 2 kişi adaylıktan çekildi. Önce Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) silahlandırılması meselesi ele alınırken ÖSO Yüksek Askeri Konsey Başkanı Selim İdris sivil otoriteyi tanıyacakları mesajı verdi. Ardından 73 SMDK üyesinin belirleyeceği hükümetin yapısı tartışıldı. SMDK Basın Sorumlusu Halid Salih, başbakan ilk turda salt çoğunlukla seçilemezse 2. turda en çok oy alan adayın başbakan olacağını açıkladı. Salih, geçici yönetimin ‘Skype hükümeti’ olmayıp Suriye içinden görevini yürüteceğini’ belirtti. Başbakanın belirleyeceği kabinenin de SMDK’dan onay alması gerekiyor.

Ya tutmazsa korkusu

Geçici hükümetin tanınması yönünde Suriye’nin Dostları Grubu’ndan kesin taahhüt gelmemesi muhalif cephede başbakanı belirleme konusunda tereddüde yol açmıştı. Arap Birliği de Suriye’yi SMDK’nın temsil etmesi için bir yürütme organı oluşturulmasını istemişti. SUK üyesi Mahmud Osman özellikle Türkiye ve Katar’ın hükümetin oluşturulmasından yana olduğunu belirtirken bu adımın ciddi riskler taşıdığını da vurguladı. Radikal’e konuşan Osman “Geçici hükümet ciddi riskler arz ediyor. Eğer tutarsa dağınıklık ve çok başlılığın giderilmesi açısından büyük faydası olur. Ama şimdiye kadar ciddi ve net tutumlar sergileyemeyen Suriye’nin Dostları Grubu bir adım ileri iki adım geri atarsa geçici hükümetle birlikte ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. 2 bayrak altında Suriye bölünebilir. Bunu da istemiyoruz” dedi. Rejim yanlısı Vatan gazetesi ise gelişmeyi ‘çılgınlık ve şaşkınlık’ olarak niteleyip ekledi: “Koalisyon bir kez daha gerçeklerle ilişkisinin olmadığını ispatladı.”