Muhaliflere yardım edilecek

Muhaliflere yardım edilecek
Muhaliflere yardım edilecek

Erdoğan, Obama ile Suriye, İran la nükleer kriz ve PKK yı görüştü.

Erdoğan, Obama ile 1.5 saatlik görüşmesinde Suriyeli muhaliflere tıbbi yardım ve iletişim malzemesi sağlama konusunda uzlaştı.

SEUL/AA-DHA-AP
Türkiye ’de Suriye sınırına tampon bölge kurma tartışmaları sürerken, Başbakan Tayyip Erdoğan , İran ziyareti öncesinde Güney Kore’de ABD Başkanı Barack Obama’yla kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Seul’de Nükleer Güvenlik Zirvesi öncesinde dün sabah bir araya gelen Erdoğan ve Obama, yaklaşık 1.5 saat boyunca Suriye, İran, Irak ve PKK ’yla mücadele konularını görüştü. Liderler kameraların karşısında Suriye konusunda birlikte çalışacakları mesajı verirken ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, iki liderin Suriye muhalefetine tıbbi yardım ve iletişim malzemesi gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardığını belirtti. Rhodes, 2 Nisan’da İstanbul’da yapılacak ‘Suriye’nin Dostları’ toplantısında da bu yardım için çaba harcanmasına karar veren iki liderin muhaliflere askeri yardım konusunu ise ele almadıklarını söyledi. Düzenlenen ortak basın toplantısında ise Erdoğan, öncelikle Suriye’deki krizi ele aldıklarını belirterek “Buna seyirci kalmak, müdahale etmemek mümkün değil. Bu bir vicdani görev. Bu konuda gerekli olanları uluslararası hukuk çerçevesinde yapmanın gayreti içerisindeyiz ve yapacağız” dedi. 

‘ABD ile örtüşüyoruz’
Türkiye’nin bu konuda düşüncelerinin genel olarak ABD’ninkilerle örtüştüğünü görmekten memnun olduklarını ifade eden Erdoğan, “Şu anda en önemli göç merkezi haline gelmiş durumdayız. Ülkemize göç eden Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 17 bin kişiyi aştı. Tabii bir taraftan ölüm hadiseleri var. Helikopterlerle bombalamak suretiyle de bu günlerde ölüm sayıları sürekli artıyor” diye konuştu. Suriye ile bağlantılı olarak İran, Rusya ve Çin’in rolünü de değerlendirme imkanı bulduklarını anlatan Erdoğan, 28-29 Mart’ta İran’daki temasalarının ağırlıklı olarak Suriye olacağını belirtti. 

Obama: Birlikte çalışacağız
Erdoğan ile bir kez daha görüşme fırsatı bulmaktan son derece mutlu olduğunu belirteren Obama da, Suriye’de sivil ölümlerin kabul edilemeyeceğini belirtti. Obama şöyle konuştu: “Olanlarla ilgili hem bölgedeki koalisyon hem de uluslararası koalisyonun tutumundan bahsettik. Burada bu sürece yönelik eyleme geçilmesi anlamında istişarelerde bulunduk. Kesinlikle yaşanmakta olan ölümlere karşı yapılması gerekenler var. Sivillerin öldürülmesi kabul edilemez. Bu arada meşru bir yönetime geçiş sürecinde birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” Obama, ‘Suriye’nin Dostları’ toplantısına ev sahipliği yapacak olmasından dolayı Türkiye’ye teşekkür etti. 

‘İran’da zaman daralıyor’
Obama, İran’la nükleer krize dair de “Sorunların diplomatik yollarla çözümü için hâlâ zaman var, ancak bu zaman giderek daralıyor. Bu konuyla ilgili kesinlikle ilerleme kaydedilmesi ve etkin birtakım müzakerelere ulaşılması gerekiyor. Komşu sıfatıyla Türkiye bu sürece son derece dahil” dedi. Obama, “Özellikle PKK terörü ve buna karşı olan tutumumuzun uyumlu olduğunu söyleyebilirim. Bu anlamdaki çabaları nedeniyle Sayın Başbakan’ı tebrik ettim. Türkiye’deki azınlıklarla ilgili çabaları konusunda da kendisini tebrik ettim” diye konuştu. 

Model ortaklığa övgü
Görüşmede Irak’taki durumu da ele aldıklarını anlatan Erdoğan da, PKK’yla mücadelede ABD’yi Türkiye’nin yanında görmekten memnun olduklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Değerli dostum Barack Obama göreve geldiği andan itibaren aramızdaki stratejik ortaklığa yeni bir ivme kazandırmak üzere model ortaklık adını vermiş olduk. Aramızda yeni attığımız adımlarla birlikte model ortaklık sayesinde ticaret hacmimiz 20 milyar dolara ulaştı.”

Kız çocuğu nasıl yetiştirilir?
Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, Grand Hyatt Seoul Otel’deki görüşmede ‘kız çocuğu yetiştirme’ muhabbeti de yaptı. Obama, “Sayın Başbakan’ın benimkilerden büyük iki kızı var.
Bu çocukların nasıl yetiştirileceği konusunda kendisinden öneriler almaya devam edeceğim” dedi.
Erdoğan da Obama’ya torunlarından bahsettiğini aktardı. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da katıldı.