Muhalifleri ikna zamanı

Muhalifleri ikna zamanı
Muhalifleri ikna zamanı
'Üç şövalye' diye nitelenen ABD, Fransa ve Britanya elçileri Ford, Wilkes ve Chevalier Suriyeli muhalifleri siyasi çözüm sürecine iknaya çalışıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan , Beyaz Saray’da ABD Başkanı Barack Obama ile Suriye’de siyasi çözüm için ortak çaba yürütülmesi konusunda uzlaşıp bu amaçla bölge turuna çıkacağını duyururken Batılıların da muhalifleri ikna için seferber olduğu belirtildi. Lübnan’da yayımlanan El Sefir gazetesine göre ABD, Fransa ve Britanya, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nu (SMDK) Şam yönetimiyle müzakereye hazırlıyor. ABD’nin Şam Büyükelçisi Robert Ford, Britanya’nın Suriye özel elçisi John Wilkes ve Fransa’nın Şam Büyükelçisi Eric Chevalier Washington’da bir araya gelip Rusya ile ABD’nin üzerinde mutabık kaldıkları 2. Cenevre konferansının hazırlıklarını müzakere etti.
‘Üç şövalye’ diye nitelenen üç elçinin, Türkiye ’deki muhalifleri Şam’la müzakere konusunda daha uyumlu hale getirmeye ve dengeli bir müzakere heyeti oluşturmaya çalıştığı belirtildi. Gazeteye konuşan Suriyeli bir muhalif lidere göre Ford, Antakya’da buluştuğu George Sabra, Faruk Tayfur, Semir Naşer, Abdülahad Astifo, Suheyr Atasi ve ÖSO Birleşik Komutanlık Başkanı Selim İdris’in yanı sıra ‘Skype’ ile konuştuğu Riyad el Türk’ü yeni sürece katılmaya ikna etti.
Silahlı isyanın sürmesinden yana olan kanadın Cenevre’de kaybetmekten korktuğunu, bu yüzden Mustafa Sebaa ve Ahmet Ramadan gibi isimlerin sürece karşı çıktığını aktaran muhalif lider, SMDK’nın 23 Mayıs’ta İstanbul ’da hem müzakere heyetini hem de masaya konulacak önerileri belirleyeceğini söyledi. 

Şahinlerin duyarlılığı farklı 

Bir Fransız diplomat da ABD’nin, rejim ile muhalefeti bir araya gelecek programın başarısız olma potansiyelini daraltmaya çalıştığını belirtti. Ayrıca haberde ‘şahinler grubu’ diye nitelenen Fransa, Katar ve Türkiye’nin SMDK’ya girmedikleri sürece Suriye içindeki muhalif gruplar ile Koordinasyon Kurulu gibi silahlı eylemlere karşı çıkan grupları müzakere heyetinden dışlamaya çalıştıkları öne sürüldü. Rusya da Koordinasyon Kurulu lideri Heysem Menna’nın yanı sıra Beşşar Esad’ın milli mutabakat hükümetine giren Ali Haydar, Kadri Cemil ve Joseph Suveyd’in de müzakerelere katılmasını istiyor. Batılılar ile Araplar arasında yürütülen pazarlıklarda müzakere heyetine başkan olarak Riyad Seyf ve Heysem Menna’nın adının geçtiği söyleniyor. ABD’nin ses çıkarmadığı Menna’ya Fransa, Türkiye ve Katar karşı. 

Mikdad’ın babası kaçırıldı 

Suriye’de çatışmalar ise sürüyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Özgür Suriye Ordusu, Hama’nın kırsalında Alevi köyleri Tlayssiye, Zughbe, Şata ve Balil’e girdi. Köylerin ordu tarafından daha önce boşaltıldığı belirtildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın babası da silahlı kişilerce kaçırıldı. 80’lerindeki yaşlı adamın Dera’nın Hussum köyünde rehin alındığı açıklandı. Humus’un Avar bölgesinde de 17 ceset bulundu. (İSTANBUL / DIŞ HABERLER )

Füzelere ABD’den teyit


ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Rusya’nın Suriye’ye gelişmiş füze göndermesini ‘zamansız ve çok talihsiz karar’ diye eleştirdi. Dempsey, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın füze sevkıyatının rejimi cesaretlendireceğini ve ıstırabı arttıracağını söyledi. Dempsey’in sözleri Rusya’nın ‘gemi katili’ diye bilinen gemisavar füzeleri Suriye’ye gönderdiğinin teyidi olarak yorumlandı. New York Times gazetesi Rusya’nın 2007’de varılan bir anlaşma çerçevesinde Yakhont füzelerini teslim ettiğini yazmıştı. (WASHINGTON / AP)