'Mühimmat'ı üreten fabrikanın yöneticisine suikast

'Mühimmat'ı üreten fabrikanın yöneticisine suikast
'Mühimmat'ı üreten fabrikanın yöneticisine suikast
Türkiye'nin, 'askeri mühimmat' olarak açıkladığı ve bir uçakla Suriye'ye gönderilmeye çalışılan malzemeleri üreten Rusya'daki fabrikanın bir yöneticisi susturucu takılmış bir silahla öldürüldü.

Radikal.com.tr – Bir sivil uçakla Rusya’dan Suriye’ye gönderilirken Türkiye tarafından indirilen uçakta bulunan malzemeleri üreten fabrikanın bir yöneticisi öldürüldü. Başbakan Tayyip Erdoğan ile muhalefet arasında ‘askeri mühimmat’ olup olmadığı polemik konusu olan elektronik donanımın üretildiği Tula şehrindeki fabrikanın yöneticilerinden Vyaçeslav Truhaçev'in suikast sonucu öldürüldüğü bildiriliyor.
Rusya Soruşturma Komitesi tarafından basına yapılan açıklamada “Konstruktorskoye Büro Priborostroyeniye” (KBP) fabrikasında Müdür Yardımcısı görevinde bulunan 58 yaşındaki Vyaçeslav Truhaçev, Çarşamba akşamı çıkışı kiralık katil tarafından öldürüldüğünü haber verdi.

SUSTURUCU TAKILMIŞ

Görgü tanıklarına göre Tula şehrinin en işlek caddesi üzerinde meydana gelen saldırı büyük olasılıkla susturucu takılmış tabanca ile işlendi. Herhangi bir silah sesi duyulmadan kalabalığın arasında yürüyen Truhaçev bir anda kanlar içerisinde yere yığılmış. Silah fabrikası yöneticisinin alnının tam ortasına isabet eden mermi anında ölüme neden olmuş.
Moskova’ya 200 km mesafedeki Tula’da en işlek iş çıkışı saatlerinde işlenen cinayetle ilgili soruşturma başlatılırken, Truhaçev’in mesleki faaliyetlerinin de inceleneceği belirtildi.
Fabrikadaki çalışma arkadaşları cinayeti son derece ‘esrarengiz’ olarak tanımlayarak, müdür yardımcısının kimseye borcunun bulunmadığını ve temel işi dışında ticari faaliyet yürütmediğini söylüyor.
Rusya savunma sanayisinin kısa ve orta menzilli silahlarda önde gelen üreticisi sayılan KBP, “Pantsir” uçak savar sistemlerinin de üretildiği fabrika.