Muhteşem Yüzyıl'a bir darbe de İran'dan

Muhteşem Yüzyıl'a bir darbe de İran'dan
Muhteşem Yüzyıl'a bir darbe de İran'dan
Türkiye'de tartışma konusu olan Muhteşem Yüzyıl dizisi, Farsça dublajlı yayınlamaya başladıktan sonra, İran'da da tartışma konusu oldu. İran dizide İran halkının aşağılandığını iddia etti.

TAHRAN - Türkiye ’de tartışma konusu olan Muhteşem Yüzyıl dizisi, İran’da da tartışma konusu oldu.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın diziye yönelttiği eleştirilerin ardından İran medyasındaki dizi tartışması yeniden alevlendi. İran’ın yarı resmi haber ajansı İSNA, Osmanlı haremlerine ait olduğunu savunduğu bir fotoğrafla dizideki harem kadınlarına ait bir fotoğrafı yan yana yayınlayarak gerçek Osmanlı haremi kadınlarının dizidekiler gibi olmadığını yazdı.

Haberde, Osmanlı sarayındaki kadınların giyim tarzının dizi yönetmeni ve senaristinin yansıttıkları gibi olmadığı eleştirilerine yer verildi.

Başbakan Erdoğan ’ın dizi hakkındaki sözlerini yansıtan İran’ın Fars Haber Ajansı, dizide İran ve İran halkının aşağılandığını iddia etti. En çok okunan haber sitelerinden Asriran, haberi "Muhteşem Yüzyıl Erdoğan’ın sesini bile çıkardı" başlığıyla yansıttı.

Muhteşem Yüzyıl, İngiltere’den uydu aracılığıyla yayın yapan ’GEM Classic TV’de Farsça dublajlı olarak "Sultan’ın Haremi" adıyla yayınlanıyor. (dha)