Mükdad aşireti Türk rehineyi bırakmıyor

Mükdad aşireti Türk rehineyi bırakmıyor
Mükdad aşireti Türk rehineyi bırakmıyor
Suriye'de muhaliflerin 11 Lübnanlıyı kaçırmasıyla başlayıp, ardından Lübnanlı Mikdat aşiretinin bir Türk ve 20'den fazla Suriyeliyi esir almasıyla devam eden krizde önemli gelişmeler yaşandı.

BEYRUT - Suriye 'de kaçırılan 11 Lübnanlıdan biri olan Hüseyin Ali Ömer'in bugün serbest bırakıldığı ve Türkiye 'ye teslim edildiği öğrenildi.

Lübnan'da yayın yapan televizyonlarda yer alan habere göre, Suriye'nin Halep şehrinde, İran'a yaptıkları dini ziyaretten dönerken kaçırılan 11 Şii Lübnanlıdan biri olan Hüseyin Ali Ömer, bu sabah serbest bırakıldı.

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbel, LBC Televizyonu'na yaptığı açıklamada, diğer kaçırılan Lübnanlıların da serbest bırakılacağına yönelik Türk yetkililerden olumlu sinyaller aldıklarını söyledi.

Türk Dışişleri Bakanlığı kaynakları da bu bilgiyi doğrulayarak, Ömer'in Türkiye'ye teslim edildiğini ve Lübnan'a gönderilmesi için gerekli çalışmaların yapılmakta olduğunu belirttiler.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Lübnan Başbakanı ve Meclis Başkanı ile telefon görüşmeleri yaparak, Ömer'in serbest bırakıldığı bilgisini verdiği de bildirildi.

MİKDAD AİLESİ TÜRK İŞADAMINI BIRAKMIYOR
Suriye'de aşiret üyelerinden birinin kaçırılması üzerine 20'den fazla Suriyeliyi kaçıran Mikdad aşireti, 4 rehine haricinde diğer Suriyelileri serbest bırakacaklarını açıkladı.

Aşiret adına Lübnan Daily Star gazetesine açıklama yapan sözcü Mahir Mikdad, "Gözetim altında tuttuğumuz Suriyelileri serbest bırakmaya başlayacağız. Sadece 4 tanesi kalacak" dedi.

Ancak aşiret “Kardeşimiz bırakılana kadar Türk işadamını bırakmayacağız” açıklaması yaptı.

Hassan Miktad'ın kardeşi Esad Mikdat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşlerinin Suriyeli muhaliflerce bırakılana kadar Türk işadamını ellerinde tutacaklarını söyledi.

Türk işadamı Aydın Tufan Tekin, 15 Ağustos'ta Beyrut'a geldikten sonra, havalimanından bindiği taksinin önünü kesen Mikdad ailesi tarafından kaçırılmıştı. (aa)