Mulan'a dönüşmek: IŞİD'deki Batılı kadınlar!

Mulan'a dönüşmek: IŞİD'deki Batılı kadınlar!
Mulan'a dönüşmek: IŞİD'deki Batılı kadınlar!
"Mulan'a Dönüşmek?" adlı rapora göre, Avrupa, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan 550 kadın IŞİD'e katılmak için Irak ve Suriye'ye gitti. Raporda Batılı kadınların gidiş nedenleri, nasıl yolculuk ettikleri ve IŞİD yönetimi altındaki hayatlarına dair ilginç tespitler yapıldı.

RADİKAL - Erkek kılığına girerek savaşçı olan Disney’in kadın karakteri Mulan’dan adını alan “Mulan’a Dönüşmek?” adlı rapora göre, Avrupa , ABD , Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan 550 kadın IŞİD’e katılmak için Irak ve Suriye’ye gitti.

Milliyet'ten Özge Özdemir'in haberine göre, kadınların sosyal medya hesapları ve bloglarına yazdıklarından yapılan analizlerde, Batılı kadınların gidiş nedenleri, nasıl yolculuk ettikleri ve IŞİD yönetimi altındaki hayatlarına dair ilginç tespitler yapıldı.

ANNELERİNİ ÖZLÜYORLAR

* Suriye’ye giden Batılı kadınlar yalnız gidenler ve eşleriyle gidenler olarak iki kategoriye ayrılıyor. Bekar kadınlara, başka kadınlar eşlik ediyor.
* Kadınların IŞİD’e katılmak için üç sebebi olduğu tespit edildi: Müslümanların tehlikede olduğunun düşünülmesi, IŞİD altında yeni bir İslamcı devlet inşa etmek ve hissedilen görev duygusu. Kadınlar sosyal medya hesaplarından Filistin ya da Bosna’da ölen Müslüman çocukların fotoğraflarını paylaşırken “kafirlerden” uzakta Müslüman bir devlet altında yaşamak özlemiyle yola çıkıyor. Kadınlar ayrıca cennete gitmek ve mücahitlerle evlenmek gibi sebeplerle de bu kararı alıyor.
* Yola çıkmaya hazırlanan kadınların önündeki en büyük engel, ailelerinden ayrılmaktan ötürü duydukları üzüntü. Kadınlar, IŞİD’e katıldıktan sonra da en çok annelerini özlüyor.
* Reşit olmayan Batılı bir kadın, ailesinin pasaportuna el koyması ve para vermemesini internetten diğer kadın İslamcılara anlatarak dertleniyor. Bu nedenle raporun yazarları, Batılı devletlere aileler ile daha çok iletişimde olarak kadınların yolculuğa çıkmasının engellenmesi gerektiğini vurguluyor.

SAVAŞ GANİMETİ VERİLİYOR

* IŞİD yönetimindeki bekar kadınlar bir evde beraber yaşıyor. Kira ödemedikleri gibi kadınlara aylık yemek ve bir miktar para veriliyor. Ancak evden çıkmaları yasak. Evli çiftlere ise IŞİD tarafından ev, hatta evlilik hediyesi veriliyor. IŞİD militanları, savaş sonrası kazandıklarını ganimet olarak paylaşıyor.
* Kadınlar, sokağa çıkamadıkları için bekar olmanın IŞİD yönetimi altında çok zor olduğunu vurguluyor. Savaşmak isteyen kadınlara, bu işin erkeklere ait olduğu ve asıl görevlerinin ev işi ve yemek yapmak olduğu hatırlatılıyor.

TÜRKİYE 'DEN 3G HATTI ALIN’

* Elektrik ve internet sorunu sıkça yaşandığı için Türkiye’den 3G’si olan telefon almaları tavsiye ediliyor. Kadınlar elektrikleri olduğunda mutlu olduklarını vurguluyor.
* Herhangi bir saldırının gerçekleşmesi ihtimaline karşı kendilerini patlatmak için bomba yüklü intihar kemerlerini sürekli hazır bulunduruyorlar.
* Eşlerini kaybettikleri zaman bir kırılma noktası yaşıyor ve evlerini en çok o zaman özlüyorlar.
* Kadınların Şiiler, Yahudiler ve Batı dünyasına duydukları nefret rapor tarafından vurgulanırken bu uğurda öldürmeye hazır oldukları aktarılıyor. IŞİD yönetimi altındaki topraklara gelemeyenlerin Batı’da saldırı düzenlemesi teşvik ediliyor. Göçmen kadınların internetten yazdıklarının IŞİD propagandasını güçlendirdiği belirtiliyor.

“IŞİD Türkiye’ye avukat gönderdi”

IŞİD yönetimindeki topraklara yolculuk etmek isteyen kadınların bir kısmı Türkiye sınırında durduruluyor. Raporda Hattab adlı bir kadının, beraber yolculuk ettiği grup ile Türk ordusu tarafından durdurulduğu; ancak bundan haberdar olan IŞİD’in konuyla ilgilenmesi için bir avukat gönderdiği kaleme alınıyor. Avukat sayesinde Suriye sınırına girebildiklerini aktaran kadının bu anekdotu, IŞİD’in bir devlet gibi davrandığını ve Türk yetkililerle iletişim halinde olduğunu gösteriyor. Suriye’ye geçtikten sonra Özgür Suriye Ordusu yetkilileri tarafından engellenseler de yine serbest bırakılıyorlar.