Mülteci kalp krizi geçirdi, polis izledi, gazeteciler kalp masajı yaptı

Mülteci kalp krizi geçirdi, polis izledi, gazeteciler kalp masajı yaptı
Mülteci kalp krizi geçirdi, polis izledi, gazeteciler kalp masajı yaptı
Hırvatistan sınırında bir mülteci kalp krizi geçirdi. Olay anında polisin izlemesi tepki çekerken, gazeteciler kalp masajı yaparak adamı kurtarmaya çalıştı.

RADİKAL – Sınırlardaki mültecilerin çaresizlikleri sürüyor. Bu kez dram haberi Hırvatistan sınırından geldi.

Independent’ın haberine göre, Hırvatistan-Sırbistan sınırındaki Tovarnik’te, Zagreb’e giden bir tren yakalamak için bekleyen mültecilerin tren yoluna çıkmasına yetkililer engel oldu. Trenin gelmemesiyle gerilim tırmanırken, sıcak altında birkaç saat bekledikten sonra polis birkaç kadın ve çocuğa izin verdi. Olayın ardından izdiham yaşanırken, meydana gelen kaosta orta yaşlı bir mülteci kalp krizi geçirdi. Gazeteciler kalp masajı yaparak adamı kurtarmaya çalışırken, Hırvat polisinin müdahale etmemesi ve yalnızca izlemesi tepki çekti. Olay anının görüntülerinde kalp krizi geçiren adamın eşinin gözyaşları içinde yanında oturduğu görüldü.

'Hırvatistan mülteci yükünü artık kabul etmeyecek'

'BİRKAÇ KEZ NEFESİ DURDU'

Yaşananlar hakkında konuşan Channel 4 News muhabiri Jonathan Miller, “Bir Arap adam önümüzde kalp krizi geçirdi. Gazeteciler kalp masajı yapmayı denedi, doktor yoktu. Birkaç kez nefesi durdu ve Hırvat polisi izledi. Sonunda biz ambulans bulmak için koştuk” ifadesini kullandı. Mirror’ın yayınladığı görüntülerde, Afganistan’ın Herat kentinden geldiği ve adının Muhammed Jaffa olduğu belirtilen adamın ambulansa bindirildiği görüldü.

twitter -tweet" lang="en">

This man collapsed with heart attack in front of us. Journalists attempted CPR for 30'. Police watched @Channel4News pic.twitter.com/UHyOYxTika

— Jonathan Miller (@millerC4) September 17, 2015

Macaristan, Hırvatistan sınırına tel örgü çekmeye başladı

'AMCAMA YUMRUK ATTILAR'

Jaffa’nın yeğeni Hasan, amcası kalp krizi geçirmeden önce polisi uyardığını ve amcasının nefes alamadığını söylediğini belirtti. Hasan, “Onlara amcamın hasta olduğunu söyledim ama hiçbir şey yapmadılar. Daha sonra herkes acele ettiğinde polisin önüne itildi ve onu yumruk attılar. Kalp krizi geçirdiği için yere düştü ve onlar hiçbir şey yapmadılar. İnsanlar yardım etmeye gelmeden önce gözümüzün önünde ölüyordu ve polis hiçbir şey yapmadı. Onların kalbi ve ruhu yok, insanlık bu değil” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

Rusya Suriye'de evlerinden olanlar için kamp inşa etti

Miller, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Jaffa’nın defibrilasyon sayesinde kurtulduğunu duyurdu.

Esad: Eğer mültecilerin kaderi Avrupalıları endişelendiriyorsa, teröristlere desteklerini kessinler