Mülteci kız resmi ırkçılık tartışması başlattı

Mülteci kız resmi ırkçılık tartışması başlattı
Mülteci kız resmi ırkçılık tartışması başlattı
Sağcı Japon sanatçı Toshiko Hasumi tarafından çizilen mülteci kız resmi tartışma yarattı. Zira, resimde, 'Ben güvenli ve temiz bir hayat yaşamak, gurme yemekler yemek, güzel giysiler giymek ve lüks içinde bir yaşam istiyorum...tüm masraflar başkasına ait olmak koşuluyla. Aklıma bir fikir geldi. Mülteci olacağım' ifadesi yer alıyor.

RADİKAL - "Ben güvenli ve temiz bir hayat yaşamak, gurme yemekler yemek, güzel giysiler giymek ve lüks içinde bir yaşam istiyorum…tüm masraflar başkasına ait olmak koşuluyla. Aklıma bir fikir geldi. Mülteci olacağım."

Yukarıdaki resmin metninde bunlar yazıyor.

BBC Trending'in haberine göre görsel ve içindeki metin geçen ay sağcı Japon bir sanatçı tarafından Facebook sayfasına konmuştu. Şimdi ise on binden fazla insan Change.org sitesinde yer alan imza kampanyasına katılarak bu resmin kaldırılmasını talep ediyor. Kampanyayı başlatanlar kendilerini "Irkçılığa izin vermeme grubu" olarak tanımlıyor ve Facebook'un bu çizimin Suriyeli mültecilere yönelik bir ırkçılık olduğunu kabul etmesini bekliyor.

Mülteci temalı moda fotoğrafı olur mu?

'IRK YA DA MİLLİYET BELİRTMEDİM'

Japan Times gazetesi Facebook'un kendi kurallarını ihlal etmediği için resmi indirmediğini ancak sanatçının kendisinin resmi kaldırdığını yazdı. Fakat sanatçı Toshiko Hasumi BBC Trending'e yaptığı açıklamada imza kampanyasını başlatanların solcu aktivistler olduğuna inandığını söyledi. "Ben onlarla ilgili olumsuz pek çok siyasi manga (Japon çizimler) çizdim. Bu yüzden bana saldırıyorlar" diyor Hasumi.

Kendisini muhafazakar olarak niteleyen Hasumi çizim ve ona ilişkin metinde herhangi bir ırk ya da milliyet belirtmediğini söylüyor. Buna karşın Lübnan'daki bir mülteci kampında Jonathan Hyams tarafından çekilen 6 yaşındaki bir kız çocuğunun fotoğrafından esinlendiğini kabul ediyor.

'SAPKIN BİR ÖNYARGI'

Hasumi dün resmi Facebook sayfasından Hyams'ın ricası üzerine indirmiş. Hyams daha önce "Bu kadar sapkın bir önyargıyı ifade etmek için masum bir çocuğun resmini kullanmayı seçenler yüzünden derin bir üzüntü duydum ve şoktayım" şeklinde tweet atmıştı. Çizimi kaldırmasına rağmen Hasumi eseri konusunda özür dilemiyor.

" Avrupa ülkelerinin kurban seçilmesini ve bu sahte göçmenler tarafından çok çalışan insanların acı çekmesini istemiyorum" diyor. Manga sanatçısı küçük bir kızın fotoğrafını kullanarak kışkırtıcı olmaya çalıştığını da kabul etti. "Bu kızı kullanmamın nedeni eğer yaşlı bir adam çizseydim bu kadar dikkat çekmeyecekti. Gerçekten perişan durumda olan mülteciler var. Ben sadece kendini kurbanmış gibi gösteren, kendi çıkarları için hareket eden ve medya ilgisini kötüye kullanan sahte mültecileri kabul etmiyorum" diyor Hasumi.

Angela Merkel'e çarşaf giydirdiler

5 BİNDEN SADECE 11'İ KABUL ETTİ

Japonya Suriyeli ve Iraklı mültecilere yardım için 810 milyon dolar yardım yapmayı kabul etmişti. Fakat Japonya başbakanı Şinzo Abe çatışma yüzünden yer değiştiren mültecileri ülkesine almayı reddediyor. Japonya 5 bin mülteci başvurusundan sadece 11'ini kabul etti.

Japonya'da ülkenin yaşlanan ve azalan nüfusuna karşın göç büyük bir tartışma konusu olmayı sürdürüyor.