Mülteciler mayınlı araziden geçmek zorunda kalabilir

Mülteciler mayınlı araziden geçmek zorunda kalabilir
Mülteciler mayınlı araziden geçmek zorunda kalabilir
Macaristan'ın ülkelerine girmelerine izin vermediği mültecilerin, Avrupa'ya girebilmek için Hırvatistan'da bulunan mayınlı arazilerden geçmek zorunda kalabileceği belirtildi.

RADİKAL – Avrupa ’ya ulaşmak isteyen binlerce mülteci, Macaristan’ın kendilerine sert polis müdahalesi ve girişlerine izin vermemesi üzerine Hırvatistan’daki mayınlı arazilerden geçmeyi denemek zorunda kalabilir. 1990’lı yıllardan kalma ve yaklaşık 500 kilometre karelik alana yayılan arazide 60 bin ila 100 bin mayın olabileceği belirtiliyor.

Independent’ın haberine göre, arazideki mayın temizleme çalışmaları, 2014’te meydana gelen sel felaketi nedeniyle sekteye uğramıştı. Şu anda mayınlardan kaç tanesinin aktif olduğu bilinmezken, mayınlar Avusturya ve Almanya ’ya ulaşmak isteyen mülteciler için büyük tehlike oluşturuyor.

Af Örgütü: Macar polisi mülteci çocuğu kör etti

GÖNÜLLÜLER HARİTA HAZIRLIYOR

Reuters’a konuşan bir Hırvat yetkili, mayın temizleme ekiplerinin Sırbistan sınırına gönderildiğini belirtirken, “Polis bizimle iletişime geçti ve Hırvatistan’ın doğusundaki sınır arazisine bir ekip gönderdik” dedi. Sosyal medyadaki gönüllü ekipler ise mültecilerin mayınlı bölgelerden geçmemesi için haritalar hazırlıyor.  

Macar polisinden mültecilere biber gazlı müdahale

Yetkililer, arazilerin uyarı tabelalarıyla belirlendiğini söylese de, 1995’ten bu yana yüzlerce kişinin bu sebeple yaşamını yitirdiği biliniyor. Şayet mayınlı arazilerden geçmeyi başarırlarsa, Avusturya veya Almanya’ya ulaşmak isteyen mültecilerin Slovenya ya da Macaristan’ın batısından geçmesi gerekiyor.

Macaristan, sığınmacı akınına karşı tel örgü çekecek