Mültecilerin üzerine kamyon süren Macar şoföre hayran sayfası

Mültecilerin üzerine kamyon süren Macar şoföre hayran sayfası
Mültecilerin üzerine kamyon süren Macar şoföre hayran sayfası
Fransa'nın Calais kentinde, mültecilerin üzerine kamyonunu sürerken çektiği görüntüleri internette paylaşan Macar şoför için aşırı sağcı gruplar Facebook'ta hayran sayfası oluşturdu.

RADİKAL - Fransa’nın Calais kentinde, mültecilerin üzerine kamyonunu sürerken çektiği görüntüleri internette paylaşan Macar şoför, ülkesinde bir gecede şöhret oldu. Aşırı sağcı gruplar, Arpad Levente Jeddi adlı şoför için Facebook’ta hayran sayfası oluşturdu.

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine göre, Jeddi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Jeddi, sosyal medyadaki savunmasında kendisini eleştirenleri “ekmek parasıyla oynamakla” suçladı. Jeddi’nin videolarını yayımladığı sayfa, geçen haftadan bu yana 18 binden fazla beğeni aldı.

Calais'te sığınmacıların yüzme havuzuna girmeleri yasaklandı

Aşırı sağcı içeriğin paylaşıldığı sayfada, videodan alınan bir karenin üzerinde "Bas gaza milli kahraman ol" sözleri yer alıyor. "Calais Göçmenleri, Şoförler ve Avrupa’ya Karşı" adlı filmde, yol kenarında yürürken üzerine araba sürülen mültecilerin kaçıştığı görülüyor.

Jeddi, Facebook sayfasında “(Polise ihbarda bulunan kişi), kendisini suçlulardan korumaya çalışan bir insanın hayatını neden mahvetmek istiyor. Tehlikeli bir sürüş yok. Oradaki güruhun tehdidi altındaydık. Orası bir savaş alanı gibiydi” dedi.

Paris'te mülteci kampı ateşe verildi

Jeddi’nin çalıştığı Dabeda adlı Slovak nakliye şirketinin sahibi, olayı araştırdıklarını belirterek, "Videonun ne zaman çekildiğine bakacağız. Benim kamyonumda çekilip çekilmediğine bakacağız. Benim kamyonumla insanlara saldırılmasına izin veremem" dedi. (BBC Türkçe) 

İngiltere'ye böyle geçmeye çalışıyorlar