Münih'te yoğun Suriye mesaisi

Münih'te yoğun Suriye mesaisi
Münih'te yoğun Suriye mesaisi
Lavrov'un SMDK lideri Hatib'le doğrudan ilk kez görüştüğü Münih zirvesinde Biden "Esad gitmeli" dedi. Hatib de ABD'den askeri yardım talep etti.

MÜNİH - Almanya’nın Münih kentindeki Uluslararası Güvenlik Konferansı, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Muaz Hatib ve BM Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi arasındaki birebir görüşmelerle Suriye krizine ilişkin kritik bir mesaiye sahne oldu. Muhaliflerin toplu toplantı isteği gerçekleşmese de konferans, Lavrov’un Hatib’le ilk kez doğrudan görüşmesi açısından dönüm noktası olarak nitelendi. Ayrıca toplantıya Biden ve İbrahimi’nin çağrılmaması, “Rusya, muhaliflerle gizli anlaşma yapacak” iddiasını gündeme taşıdı. Diplomatlar ikilinin görüşmesine dair detay vermedi.

ABD’den muhalife 50 milyon $
Toplantı konuşmalarında ise Lav-rov’un desteğini yinelediği Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı, Biden ‘tiran’ ilan etti. Kimyasal silahların rejimde olmasının daha güvenli olduğunu, muhaliflerin bunları edinmesinin ‘tehlike oluşturacağını’ belirten Lavrov, BM kararı olmaksızın herhangi bir dış müdahaleye ve tek taraflı yaptırımlara karşıtlıklarını yineledi.
Biden ise Esad’ın istifasını isterken, muhalefete şimdiye dek 50 milyon dolar üzerinde insani yardım yaptıklarını açıklayıp “Müttefiklerimizle bu yardımları daha kapsamlı hale getirmek için çalışıyoruz” dedi. Biden, “Esad iktidara yapışan bir tiran. Halkını yönetecek halde değil. Gitmeli” derken, Rusya ile ABD’nin Suriye konusunda ‘ciddi farklılıkları bulunduğunun’ sır olmadığını da vurguladı.
Hatib: Ordu uçaklarını yok edin 
Biden uluslararası toplumun Suriye halkına vaatlerini yerine getirme sorumluluğu olduğunu da belirtti. Uluslararası topluma bir çağrı da Hatib’den geldi. ‘Askeri yardımı’ öne çıkaran Hatib, SMDK’nın ABD’den ‘ne isteyeceği’ sorusuna karşılık, ‘Suriye’nin askeri uçaklarının elektronik sistemlerinin dışarıdan bozulmasını ve bunun olmaması durumunda ise uçaklar ve silahların imha edilmesini isteyeceklerini’ kaydetti. Hatib, SMDK içinden de tepki çeken ‘rejimle şartlı görüşme’ teklifini de yinelerken, “Uluslararası toplum, halkın trajedisine seyirci kalmamalı. Biz, iyi niyet gösterisi olarak rejimle müzakere masasına oturmaya hazırız ancak ellerinin kanlı olmasını istemiyoruz” diyerek ‘160 bin tutuklunun serbest bırakılması’ şartına atıf yaptı.