Mursi firardan yargılanacak

Mursi firardan yargılanacak
Mursi firardan yargılanacak

On binlerce Mursi yanlısı Adeviyye de toplanıp Genelkurmay Başkanı Sisi liderliğindeki darbeyi protesto etti.

Mısır Başsavcısı Abdülmecid Mahmud devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler liderleri hakkında, 25 Ocak devrimi sırasında ‘yabancılarla işbirliği yapıp istihbarat toplama ve firar etme’ suçlamasıyla açılan davanın görülmesine karar verdi. Kimliği belirsiz kişiler 28 Ocak 2011’de Natrun dahil pek çok cezaevini basıp İhvan liderlerinin kaçmasını sağlamıştı. İsmailiye Temyiz Mahkemesi geçen hafta, ‘Hamas ile uydu bağlantısı kurularak düzenlendiği’ iddia edilen bu firara ilişkin davayı başsavcılığa sevk etmişti.

‘Tutuklu’ Bedii, Adeviye’de

Öte yandan ‘göstericileri öldürme ve şiddete teşvik’ gibi suçlarla ilgili soruşturma sonra aralarında Mursi’nin de bulunduğu 35 kişiye yurtdışına çıkma yasağı getirildi. Önce sayıları 8 olarak verilen kişiler arasında İhvan Genel Mürşidi Muhammed Bedii ve Yardımcısı Hayrat Şatır ve İhvan lideri Muhammed Baltacı gibi isimler var. Bu arada 3 gündür tutuklu olduğu iddia edilen Bedii dün Adeviye’de taraftarlarına seslendi. Bedii, ‘Mursi yeniden göreve gelene dek meydanları boş bırakmayacaklarını’ söyledi.

‘Gözaltılar kaygı verici’

Bu arada BM İnsan Hakları Konsey Başkanı Navi Pillay “Müslüman Kardeşler’e geniş çaplı gözaltı haberlerinden kaygı duyuyorum” dedi.
 

Yargı yolunu açtı, görevden affını istedi

Mursi’nin kasımda azledip Vatikan’a büyükelçi atadığı Başsavcı Mahmud, Yüksek Yargı Konseyi’nin ‘göreve iadesini’ onaylamasından bir gün sonra Mursi hakkındaki firar davasını yeniden açarken, ‘kariyeriyle’ ilgili tartışılacak bir adım da attı. Yazılı açıklama yapan Mahmud, ‘gelecek günlerde kendisini azledenlerle ilgili karar almak durumunda kalabileceği için huzursuzluk duymasını’ gerekçe göstererek başsavcılık görevinden affını istedi. ‘Göreve iade edilmesiyle Müslüman Kardeşler’in başsavcılık makamı üzerindeki müdahalesinin son bulduğunu’ ifade eden Mahmud, yargıç olarak atanabilmek için de Yüksek Yargı Konseyi’ne başvuracağını belirtti.