Mursi için 'Dik Duruş'

Mısır sokaklarında dün tansiyon yine yüksekti. Mursi destekçileri ‘Dik Duruş’, muhalifler ‘İstiklal’ adıyla eylemler düzenledi. Başkent Kahire’deki Adeviye Meydanı’nda toplanan Mursi yanlıları, devrik liderin tutulduğu Cumhuriyet Muhafızları Karargâhı’na doğru yürüdü. 

4 İhvan liderine ihtiyati hapis  

Bu arada İhvan liderlerine yönelik yürütülen hukuki süreç kapsamında da başsavcılıktan yeni karar çıktı. ‘Terör ve şiddete teşvik’ suçundan gözaltına alınan eski başkanlardan Muhammed Mehdi Akif dahil 4 İhvan lideri hakkındaki soruşturmalar sonucunda 15 günlük ihtiyati hapis kararı alındı. İhvan liderleri ise ‘teşkilat merkezine yaklaşanlara ateş açmaları ve silahlanmaları yönünde 250 destekçiyi teşvik ettikleri’ suçlamasını reddetti. Bu arada ceza mahkemesi, martta İhvan’ın Kahire merkezine saldırılarla ilgili ‘şiddete teşvikten’ yargılanan 12 aktivistin beraatına karar verdi.
Şiddetin bir diğer merkezi Sina’da da polis ve ordu kontrol noktalarına saldırılarla ilgili operasyonlar kapsamında 10 kişi gözaltına alındı. Ayrıca Ariş’teki Kuzey Sina Valiliği binası da gerekçe gösterilmeksizin güvenlik güçlerince kapatıldı.


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  Ceza

  ,

  hapis

  ,

  Kahire

  ,

  güvenlik

  ,

  kuzey