Mursi konuştu Tahrir duymadı

Mursi konuştu Tahrir duymadı
Mursi konuştu Tahrir duymadı
Mursi gösterileri 'dış güçler ve eski rejimin sabotajı' olarak nitelerken barışçıl göstericilerin yanı sıra 'baltacıların' işbaşında olduğunu savundu. Tahrir'i dolduran kalabalık ise Mursi'ye 'git' dedi.

Mısır’ın Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, göreve gelişinin 1. yıldönümü olan 30 Haziran’da istifası talebiyle düzenlenecek protestolar öncesinde halka seslendi ama muhalefeti teskin edemedi. Mursi, “Rabbim göğsüme genişlik ver. İşimi kolaylaştır. Dilimdeki bağı çöz ki sözümü iyi anlasınlar” ayetiyle başladığı 2.5 saatlik konuşmasında, kutuplaşmanın ülkeyi felç ettiğini savundu: “Devrim tüm Mısırlıların devrimidir. Ancak mevcut kutuplaşma, yeni doğmuş demokrasimizi ve ülkemizi tehdit ediyor. Mısır’ın düşmanları, demokratik deneyimimize yönelik sabotaj çabalarına son vermedi.”

Devrimin düşmanları
Ancak Mursi görünürdeki uzlaşmacı tonuna karşın siyasetçiler, gazeteciler, yargıçlar ve eski rejim yanlıları gibi bazı kesimleri, ‘sorunların sebebi olan düşmanlar’ olarak niteledi. ‘Yeni firavun’ olmaya çalışmakla suçlanan Mursi, “İlk yılımda devrimin amaçlarına ulaşması için radikal önlemler alınması gerektiğini anladım. Her devrimin düşmanları vardır. Bazı konularda yanlış yaptım. Hatalarda ısrar etmeyeceğim” dedi. Mursi protestocuları ‘baltacılar’ olarak anılan suç gruplarına karşı uyardı: “Barışçıl gösteri yapanla baltacıları birbirinden ayırmak gerekir. Eski rejim taraftarlarının kaos çıkarmasına izin vermeyeceğiz. İçişleri Bakanı’na baltacılarla mücadele için özel birim kurması talimatı verdim. Ayrıca bakanlara ve valilere, krize neden olan her yetkiliyi görevden alma emri de verdik. Protestolar görüşleri belirtme yoludur, zorla benimsetme yolu değil. Gösterilerinizi bizi daha iyiye sevk etmek için yapın, kaos çıkmasına izin vermeyin. Tek istediğim oturup tartışmanız.”

Medyaya ağır suçlama

Mısır lideri basını da uyardı. Medyayı ‘ifade özgürlüğünü kötüye kullanmakla’ suçlayan Mursi, eleştiriler için “Bir sene, bu kadar yeter” ifadelerini kullandı. Mursi, bazı medya sahiplerini ‘düşmanca davranmakla’ eleştirip adını vermediği bir medya patronunu ‘vergi kaçırmakla’ suçladı. Mursi “Bazıları cumhurbaşkanı ile ordunun sağlıklı ilişkilere sahip olmasını istemiyor” derken, ‘yargının da siyasete angaje olmaması gerektiğini’ belirtti. “Bazı düşmanlar ülke dışında” vurgusu yapan Mursi, ‘hızlı ve radikal reformlar’ sözü verip kapsayıcı yeni bir anayasa vaat etti: “Tüm partiler davetlimdir. Anayasaya dair tekliflerini sunsunlar. Komisyonun uzlaşıyla aldığı kararları uygulayacağım.” Mursi ulusal uzlaşı için Müslüman ve hristiyanların yer alacağı 2. bir komite oluşturulacağını da kaydetti.

Sandık resti
Muhalifler ise Mursi’nin istifası ve erken seçime gidilmesi talebiyle 13 milyon imza topladı. Destekçileri ise Mursi’nin istifaya zorlanmasının demokratik olmadığı ve seçimin sonuçlarına saygı duyulması gerektiğini söylüyor: “Demokrasi sandıktan geçer. Yakında parlamento seçimleri olacak, hükümet hoşunuza gitmiyorsa, seçime katılıp hükümeti kurun.”

Çatışmalar yaşandı

Ancak Mursi’nin konuşması öncesinde ve sonrasında sokaklarda tansiyon düşmedi. Mansura’da Mursi karşıtları ve yanlıları arasında çıkan çatışmada 2 kişi öldü ve 170 kişi de yaralandı. Konuşmayı devrimin merkezi olan başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda izleyen binlerce kişi ise Müslüman Kardeşler aleyhinde sloganlar attı. Müslüman Kardeşler’in Kahire ofisine de saldırı düzenlendi.