Mursi mahkeme karşısında 'kendini' savunacak

Mursi mahkeme karşısında 'kendini' savunacak
Mursi mahkeme karşısında 'kendini' savunacak
Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin savunma heyetinden avukat Hasan Kerim, Mursi'nin "mahkemede kendini savunacağını" söyledi.

Radikal.com.tr – Mısır’da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi Kahire'de Müslüman Kardeşler Hareketi'nin 14 üst düzey yetkilisiyle birlikte bugün yargıç karşısında.

Mursi ve diğer zanlılar, geçen geçtiğimiz kasım ve aralık ayındaki protestolarda Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki çatışmalarda protestocuların öldürülmesini azmettirmekle suçlanıyor.
3 Temmuz'da kendisi görevden uzaklaştıran darbeden beri gizli bir yerde tutulan Mursi, devlet televizyonuna göre duruşmasının yapılacağı, Kahire'deki Polis Akademisine götürüldü. Halk ayaklanmasıyla devrilen eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de burada yargılanıyor.

Mısır Emniyet Müdürü Usame El Soghayar, Muhammed Mursi'nin helikopterle Kahire'ye getirildiğini bildirdi. Aylardır gözaltında tutulan Mursi'nin kendisiyle birlikte yargılanacak olan 14 kişi ile birlikte Kahire'deki Polis Akademisi'nde tutulduğu açıklandı.

Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin savunma heyetinden avukat Hasan Kerim, Mursi'nin "mahkemede kendini savunacağını" söyledi. AA muhabirine konuşan Kerim, "Mursi, mahkemede kendisini savunacak ve suçlamalara cevap verecek, aynı suçla yargılanan 14 kişi de heyet tarafından savunulacak" dedi. Kerim, savunma heyetinin mahkemeden öncelikle, "Mursi ve diğer 14 sanıkla bir araya gelmeyi, dava dosyasını incelemek ve bir nüshasını almak için" duruşmanın ileriki bir tarihe ertelenmesini isteyeceğini ifade etti. 


OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bu arada Mursi yanlılarının eylem çağrısı nedeniyle Mısır güvenlik güçleri teyakkuza geçirilmiş durumda. Eylemlerin simge alanı olan Tahrir Meydanı'nda da geniş güvenlik önlemleri alındı. Mısır medyasında yer alan bilgilere göre, meydana 20 bin güvenlik görevlisi sevk edildi.


Mısır'da demokratik yollarla işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı olan Mursi, göreve geldikten 13 ay sonra, geniş çaplı protestoların ardından gelen bir askeri darbeyle devrilmişti. Darbeden sonra Mursi yanlılarının başkent Kahire'de kurduğu protesto kampları da askerler tarafından kanlı bir baskınla dağıtılmış, yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Geçici askeri yönetim Mursi'nin de üyesi olduğu İhvan (Müslüman Kardeşler) hareketini yasaklamış, üst düzey yetkililerini gözaltına almıştı.

Cumartesi günü Mısır'da yayımlanan El Vatan gazetesi Mursi'nin gözaltındayken çekildiğini söylediği görüntülerine yer verdi. Bu kayıtta eşofmanlarıyla bir koltukta oturan Mursi oldukça rahat görünüyordu.


KERRY’DEN ‘DEMOKRATİK SEÇİM’ UYARISI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mursi'nin mahkemesine bir gün kala gittiği Mısır'daki ilk temaslarında, demokratik seçimler konusunda uyarıda bulunmuştu. Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile basının karşısına geçen Kerry, ABD-Mısır ilişkilerinin ancak ülkedeki sivil grupları temsil edebilecek bir yönetim ve 'toplanma hakkı' gibi temel hakların güvence altına alınması durumunda güçlü olabileceğini kaydetti.


(Deutche Welle / BBC / AP / AA)