Mursi tanklarla korunuyor

Mursi tanklarla korunuyor
Mursi tanklarla korunuyor

Cumhurbaşkanlığı sarayına en az dört tank sevk edilirken, ordu eylemcilerden alanı terk etmelerini aksi halde haklarında hukuki işlem başlatılacağını

Mısır'daki anayasa isyanında kan akınca, ordu Mursi'nin başkanlık sarayına tanklar konuşlandırıp eylemcilere dağılmaları ültimatomu verdi.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yetkilerini arttırması ve 15 Aralık’ta referanduma sunulacak anayasa taslağına karşı gösterilerde başkent Kahire’deki El İttihadiye Sarayı önünde çıkan çatışmalarda önceki gün 7 kişinin ölmesi ve 755 kişinin yaralanması üzerine dün ordu devreye girdi. Saray önüne en az yedi tank ve 10 zırhlı personel taşıyıcı konuşlandırıldı. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Birliği askerleri bölgeye dikenli tel çekerken, sarayın çevresindeki caddeler trafiğe kapatıldı. Ancak öğleye doğru saray önünde toplanan yüzlerce muhalif ile Mursi yanlıları, dikenli tellere karşın birbirlerine taş atarak saldırdı. Bunun üzerine ordudan yeni ültimatom geldi. Mursi ve komutanlar arasındaki toplantıda saray önünün boşaltılması kararı alındı. Bölgede protestoların yasaklandığını açıklayan ordu, göstericilere yerel saatle 15.00’e dek ‘alanı derhal boşaltmaları’ emrini verdi. Protestocuların dağılmaması durumunda ‘müdahale edilip saray çevresinin eylemcilerden temizleneceği ve alandan ayrılmayanlar hakkında yasal işlem yapılacağı’ belirtildi. Cumhuriyet Muhafızları komutanı Muhammed Zeki de, iki grup arasında sükûneti sağlamaya çalıştıklarını vurguladı: “Cumhuriyet Muhafızları başta olmak üzere Silahlı Kuvvetler anayasa taslağını protesto eden veya destekleyen Mısır halkına karşı herhangi bir güç ya da zor kullanmayacak.” Önceki gece taş, sopa ve molotofların kullanıldığı olaylardaki şiddetin, hazirandaki seçimden bu yana en üst seviyeye çıkmasının ardından Kahire’de dün gergin bir sükûnet hâkim olurken, itidal çağrıları ağır bastı.
İhvan: Düşmana hizmet olur
Gösterilerde kan dökülmesinin ardından ilk kez konuşan İhvan’ın dini lideri Muhammed Badie, birlik çağrısı yaptı: “Bölünmemiz sadece milletimizin düşmanlarına hizmet eder.” Sünni İslam’ın en önemli enstitüsü ve ülkenin en yüksek dini otoritesi kabul edilen El Ezher Üniversitesi de, 3 danışmanı geçen hafta ve 4 danışmanı da önceki gün tepki olarak istifa eden Mursi’ye seslendi. 

Ezher’den Mursi ‘ye çağrı 

Açıklamada, “Mursi son kararnamesini askıya almalı. Cumhurbaşkanı ve muhalefet arasında ön koşulsuz diyalog süreci başlamalı” ifadeleri kullanıldı. Bu çağrının Mursi’ye baskıyı iyice arttıracağı belirtildi. Ancak muhalefet liderleri, görüşme masasına oturmak için Mursi’nin kararnamenin iptal edilmesi ve 15 Aralık için planlanan anayasa referandumunun ertelenmesini şart koşuyor.Muhalif liderler Muhammed el Baradey, Amr Musa ve Hamdin Sabbahi’nin de katılımıyla ‘Vatanın Kurtuluşu’ adıyla kurulan muhalefet cephesinden yayımlanan açıklamada da, çatışmalardan Mursi sorumlu tutulup “Devrim bunun için yapılmadı. Özgürlük, demokrasi ve insanlık onuru için yapıldı” ifadeleri kullanıldı. 

Tahrir’de Kırmızı Kart eylemi 

Anayasal düzenlemelerin kimseye danışılmadan meclise getirildiğini ve siyasi -dini özgürlüklerle kadın haklarının güvenceye almadığını savunan muhalefet bugün ‘Kırmızı Kart’ adıyla Tahrir’de gösteri yapacak. (KAHİRE / AP-REUTERS-BBC)