Mursi yanlılarına ateş açıldı

Mursi yanlılarına ateş açıldı
Mursi yanlılarına ateş açıldı

Mısır’da cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesinin ardından dün başkent Kahire’deki eylemlerde ve Sina bölgesindeki saldırılarda kan aktı. Müslüman Kardeşler’in ‘Ret Cuma’sı adıyla gösteri yapılması çağrısı üzerine on binlerce Mursi yanlısı Kahire’nin Adeviyye Meydanı’nda toplanıp Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi liderliğindeki darbeyi protesto etti. “Uyan Sisi, liderimiz Mursi” ve “Bozguncuların aramızda yeri yok” sloganları atılırken, cuma namazını kıldıran imam ‘Mursi’nin yine iktidara gelmesi’ için dua etti.
Ancak Adeviyye’deki eylemlerden akşam ölüm haberi geldi. Destekçilerinin, Mursi’nin tutulduğu Savunma Bakanlığı’na yürümek istediği sırada en az 4 kişi öldü. AP ve Reuters ajansları, görgü tanıklarına dayandırarak ‘askerlerin kalabalığın üzerine ateş açması’ sonucunda ölümlerin gerçekleştiğini duyurdu. Ancak ordu, askerlerin gerçek mermi değil sadece gözyaşartıcı gaz ve kurusıkı kullandıklarını’ açıklayarak iddiayı reddetti. İsmailiye kentinde de asker, valilik binasına girmek isteyen Mursi yanlılarını durdurmak için havaya ateş açtı. Damanhur’daki çatışmalarda da 21 kişi yaralandı. Ordu, İhvan’ın gösteri kararı ardından yaptığı açıklamada, ‘herkesin ifade özgürlüğü ve eylem yapma hakkının korunacağını’ duyurup ‘şiddet olaylarından kaçınılmasını’ telkin etmişti.

Sina ve Süveyş’te OHAL

Öte yandan sabah Ariş Havaalanı’nda askeri nokta, Refah’ta karakol ve ayrıca 6 farklı askeri noktaya eş zamanlı roket saldırısı düzenlendi. Ariş’te 1 asker öldü, Refah’ta 4 asker yaralandı. Ordu, Sina’nın güneyinde ve Süveyş’te olağanüstü hal ilan edip ‘İslamcı olduğundan şüphelenilen militanlara’ karşı operasyon başlattı. Geçiçi hükümet Gazze ile sınırdaki Refah Kapısı’nı ‘bir sonraki bildiriye dek’ kapattı. Filistinli yetkililer, Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı Refah’ın kapanmasına dair bilgi verilmediğini belirtti.