Mursi yanlısı genç kızlara tecilli hapis

Mursi yanlısı genç kızlara tecilli hapis
Mursi yanlısı genç kızlara tecilli hapis
Mısır'da 11'er yıl hapse çarptırılmaları tepki çeken 14 kız hakkındaki cezalar temyizde bozuldu. Kızlara 1'er yıl tecilli hapis cezası verildi.

Mısır’ın İskenderiye kentinde devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek amacıyla düzenlenen darbe karşıtı gösteriye katıldıkları sırada 11’er yıl hapis cezasına çarptırılan Sabah 7 Hareketi üyesi kız öğrenciler hakkındaki dünkü temyiz duruşmasında ülkede ve uluslararası toplumda tepki çeken önceki kararlar bozuldu.

18’den küçük kızlara beraat

El Menşiyye bölgesindeki mahkeme daha önce 11’er yıl hapis cezasına çarptırılan 14 kız hakkında 1’er yıl tecilli hapis cezası, yaşları 18’den küçük 7 kız hakkında ise beraat kararı verdi. Duruşmayı izleyen kızların aileleri kararı büyük sevinçle karşıladı.
31 Ekim’de gözaltına alınan Sabah 7 Hareketi üyesi kız öğrencilerden 14’ü, mahkemede, ‘terör, izinsiz gösteri yapmak ve kargaşa çıkarmak, yasadışı örgütlere üye olmak ve örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla, 11’er yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 7 kız öğrencinin ise ıslah evine gönderilmesine hükmedilmişti.
Duruşma salonuna ellerinde kırmızı güllerle giren genç kızlar, sanıklara tahsis edilen kafes arkasındaki bölümde elleri kelepçeli bir şekilde mahkemeyi izledi. Kızlar sık sık “Özgürlük” sloganı atarken, avuçlarının içine de Arapça ve İngilizce ‘özgürlük’ yazmaları dikkat çekti. Bu arada 18 yaşından küçük 7 kızın duruşması ise mahkeme binasında ayrı bir salonda yapıldı. Hepsi hakkında beraat kararı verilen kızların, kafes arkasında durmadıkları, duruşma salonundaki sandalyelerde yerlerini aldıkları görüldü. Temyizden çıkan karar doğrultusunda Sabah 7 Hareketi üyesi kızların resmi işlemler tamamlandıktan sonra serbest bırakılmaları bekleniyor.
Bu arada duruşmanın yapıldığı saatlerde mahkeme binası çevresi başta olmak üzere ülke genelinde de kızlara destek gösterileri yapıldı. Polis İskenderiye’deki mahkeme çevresindeki eylemcilere müdahale ederken, aralarında kadınların da bulunduğu bazı göstericileri de gözaltına aldı.