Mursi'den kritik kararlar

Mursi'den kritik kararlar
Mursi'den kritik kararlar

Mursi, geçiş döneminde iktidarı üstlenen Yüksek Askeri Konsey'in Başkanı ve yeni kabinenin Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi'yi emekliye sevketmişti

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, Askeri Konsey'in anayasaya eklediği maddeleri iptal etti

KAHİRE - Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Askeri Konsey'in anayasaya eklediği maddeleri iptal etti. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali'nin devlet televizyonundan yayımlanan basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulan kararlar çerçevesinde, Yüksek Askeri Konsey'in, 17 Haziran 2012 tarihinde ilan ettiği, orduya geniş yetkiler tanıyan ve cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan anayasal düzenlemeler iptal edildi.

Mursi, yargıç Muhammed Mekki'yi de Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadı. Cumhurbaşkanı Mursi, Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından geçiş döneminde iktidarı üstlenen Yüksek Askeri Konsey'in Başkanı ve yeni kabinenin Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi ile Genelkurmay Başkanı Sami Annan'ı da emekliye sevketmişti. Devlet madalyası ile taltif edilecek iki ismin, Cumhurbaşkanı Müsteşarı olarak atandığı, yerlerine de Abdufettah Sisi ile 3. Ordu Komutanı Sıdkı Subhi getirildiği bildirilmişti.

YENİ SAVUNMA BAKAN YEMİN ETTİ
Cumhurbaşkanı Mursi'nin sürpriz kararıyla Savunma Bakanlığı'na atanan Abdulfetteh Sisi, yemin ederek görevine başladı.

Cumhurbaşkanı Mursi'nin huzurunda yapılan yemin töreni, Mısır televizyonu tarafından canlı olarak yayımlandı.

Sisi, Yüksek Askeri Konsey'in üyesiydi.(dha)