Mursi'nin anayasası Mısır'ı ikiye böldü

Mursi'nin anayasası Mısır'ı ikiye böldü
Mursi'nin anayasası Mısır'ı ikiye böldü
Mısır'da yeni anayasa hazırlığı İslamcılarla laikleri karşı karşıya getirdi. Kahire dün Mursi yanlılarının ve karşıtlarının gösterilerine sahne oldu.

KAHİRE- Mısır ’da yetkilerini arttıran kararları nedeniyle günlerdir protestoların hedefindeki Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin destekçileri dün başkent Kahire’de büyük bir gösteri düzenledi. Tahrir Meydanı’nda muhaliflerin oturma eylemi nedeniyle Mursi yanlılarının adresi Kahire Üniversitesi önündeki El Nahda Meydanı’ydı. Binlerce Müslüman Kardeşler destekçisi ve İslamcı, ellerinde Mursi’nin resimleriyle meydana yürüdü. Pankartlardan birindeki “Halk Allah’ın yasalarının uygulanmasını istiyor” yazısı dikkat çekti. İskenderiye ve Asyut kentlerinde de Mursi’ye destek gösterileri vardı.
İslamcıların çoğunlukta olduğu Kurucu Meclis’te önceki gün onaylanan yeni anayasa taslağı, şeriat hükümlerine dayanması nedeniyle laiklerin, Hıristiyanların ve yargının büyük tepkisini çekti. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Joe Stork “İnsan haklarının korunması konusundaki eleştiriler sürerken anayasa taslağının aceleyle kabul edilmesi büyük sorun yaratacak” dedi. Uluslararası Af Örgütü de yayımladığı açıklamayla anayasa taslağının Mısır’ın kadın hakları ve ifade özgürlüğüne bağlılığı konusunda ciddi soru işaretleri yaratacağını belirtti. 

Muhalefetin adresi Tahrir 
Taslağın bu ay ortasında referandumla oylanması beklenirken, muhalifler dün de Tahrir’deki gösterilerini sürdürdü. Mursi aldığı kararları geri çekmeden meydandan ayrılmayacaklarını belirten göstericiler, “Mursi git. Halk, yönetimin düşmesini istiyor” sloganları attı.
Öte yandan İskenderiye’de önceki gece Mursi karşıtları ile kimliği belirsiz bir grup arasında çıkan çatışmalarda 22 kişi yaralandı. Mursi’nin geçen hafta yetkilerini arttırması sonrası patlak veren olaylarda 3 kişi öldü, 600’den fazla kişi yaralandı. (AP-AA-EL CEZİRE)