Mursi'nin çocukları Sisi'ye meydan okudu

Mursi'nin çocukları Sisi'ye meydan okudu
Mursi'nin çocukları Sisi'ye meydan okudu
Mısır'da darbeyle görevden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğlu Usame Muhammed ve kızı Şeyma, babalarının ordu tarafından 3 Temmuz'dan beri alıkonulmasını yerel ve uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını açıkladı.

Mısır 'da darbeyle görevden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin oğlu Usame Muhammed, "Babamın kaçırılması meselesinin soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvuracağız" dedi. Mursi ailesinin açıklamasında, babalarının yerinin halen belli olmadığı vurgulanırken, "Kanlı darbenin lideri Abdülfettah el-Sisi ve onun darbeci grubuna karşı yerel ve uluslararası alanda yasal adımlar atacağız" ifadeleri kullanıldı.

Başkent Kahire'de Mühendisler Sendikası Özgürlükler Komitesi'nin düzenlediği basın toplantısında konuşan Mursi, "Babamın kaçırılması konusunda Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi'yi suçluyoruz. Bu meselenin soruşturulması için UCM'ye başvuracağız" dedi.

HUKUK SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ

Kendisinin ve ailesinin, görevinden alındıktan sonra Mursi'yi hiç görmediklerini ve kendisiyle iletişim kuramadıklarını belirten Usame Mursi, "İlk olarak Sisi hakkında ülke içinde ve dışında hukuki sürecin başlaması için girişimde bulunacağız" ifadesini kullandı.

Mursi'nin kızı Şeyma Muhammed Mursi de babasının serbest bırakılmasını istedi.

Şeyma Mursi, "Mısır halkı tarafından seçilen meşru Cuhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin sağlık ve selametinden darbeci liderler sorumludur. Mursi'nin kaçırılmasının başlıca sorumlusu Sisi'ye karşı ulusal ve uluslararası alanda her türlü adımı atacağız. Uluslararası sözleşmelere ve yasalara göre kişisel özgürlük kimsenin dokunamayacağı ve yasaklayamayacağı doğal haktır" diye konuştu.

Mısır ordusundan, suçlamalara yönelik henüz açıklama yapılmadı.