'Mursi'nin devrilmesi İhvan'a hayat'

'Mursi'nin devrilmesi İhvan'a hayat'
'Mursi'nin devrilmesi İhvan'a hayat'

Müslüman Kardeşler’in üst düzey yetkilisiyken örgüt muhaliflerinin safına geçen Abdülmuneym Ebul Futuh, Mursi’nin ‘başarısız politikalarına’ itiraz edip erken seçim çağrısı yapan ilk isimlerden olmasına karşın Mısır’da ‘şu andaki hak ihlalleri karşısında da sessiz kalmayacağı’ çıkışını yaptı.

Mayıs 2012’deki cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarından ve Güçlü Mısır Partisi kurucularından Ebul Futuh, hem İhvan’ı hem 3 Temmuz’da Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Ab -dulfettah El Sisi liderliğinde Mursi’yi deviren orduyu eleştirdi: “Mursi’nin devrilmesi İhvan için hayat öpücüğü oldu. Bunun İhvan’a darbe vurduğunu söylemek medyaya oynamaktır. Zira partiler seçim sandıkları aracılığıyla İhvan’ı zaten bozguna uğratacaktı.”

30 Haziran’da başkent Kahire’deki İhvan karşıtı gösterilerle oluşan ‘devrimci dalganın’ 3 Temmuz’da ‘darbeye dönüştüğünü’ söyleyen Ebul Futuh, ‘Mursi’nin erken cumhurbaşkanlığı seçimini reddinin de devrilmesini haklı çıkarmayacağını’ vurguladı.

Mısır’ın rastgele göz altılarla terörizme yol açan ‘faşist bir askeri rejimle’ yönetildiğini savunan Ebul Futuh, ‘orduyu siyasete çekmenin Mursi’nin iktidarda kalmasından daha beter olduğunu’ savundu: “ Siyasi sistemi, özgürlük ve demokrasi aracılığıyla istikrara kavuşturmalıyız. Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un rejimi terör yaratıyor. Zaten ülkeyi yöneten de Mansur değil Sisi. 2014’teki seçimde Sisi’nin cumhurbaşkanı adayı olması halinde başka kimse yarışa girmez. Bir seçim de yaşanmaz.” (EL ARABIYA/KAHİRE)