Mursi'ye bir 'evet'bir'hayır'

Mursi'ye bir 'evet'bir'hayır'
Mursi'ye bir 'evet'bir'hayır'

Yüksek Mahkeme devrik lider Hüsnü Mübarek e verilen hapis cezasıyla ilgili temyiz talebini görüşürken, destekçileri de mahkeme önünde gösteri yaptı.

İslamcılar haftalardır gerilimi yükselten yeni anayasaya sandıktan onay çıktığını ilan ederken Mursi'nin yardımcısı Mekki istifasını sundu.

Mısır’da tartışmalı anayasa taslağının onaylandığı referandumun ikinci turunda Müslüman Kardeşler’in açıkladığı sonuçlara göre halkın yüzde 64’ü yeni anayasaya ‘evet’ derken ülkede siyasi kriz dinmiyor. Önceki gün ülkenin 17 bölgesinde düzenlenen referandumda sandıklar kapanmadan kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yardımcısı Mahmud Mekki istifa ettiğini açıkladı. Mekki yaptığı açıklamada, “Mısır kamuoyuna seslenmek istiyorum. Yardımcılık görevini üstlendiğimden beri siyasi ve devrimci figürlerle karşılaşırken her alanda ulusal çıkarlara yönelik hareket etmek için elimden geleni yaptım. Kısa bir süre önce fark ettim ki çalışmanın siyasi doğası bir yargıç olarak benim kariyerime uymuyor” ifadelerini kullandı. Ağustosta Mursi tarafından atanan Mekki, geçen ay istifa etmek istediğini ancak ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizin çözümüne yardımcı olmak için görevine devam ettiğini sözlerine ekledi. Mekki’nin, Mursi’nin yetkilerini arttırma kararı alırken kendisine danışmamasından rahatsız olduğu için bu kararı aldığı öne sürüldü. Yargıtay eski başkan yardımcılığı da yapan Mekki, devrik lider Hüsnü Mübarek rejimine karşıtlığıyla biliniyor. Mekki’nin istifa kararının ardından önceki gün devlet televizyonundan Merkez Bankası Başkanı Faruk el Okda’nın da istifa ettiği duyuruldu. Ancak haber kabine tarafından yalanlandı. 

Katılım yine düşük 

Şeriat hükümlerine dayalı anayasanın kabulüne ilişkin resmi sonuçların bugün açıklanması beklenirken 17 bölgede düzenlenen ikinci turda katılım yüzde 32’de kaldı. Geçen haftaki ilk turda da katılımın düşük olması dikkat çekmişti. İslamcılar dün Mısırlı seçmenlerin 3’te 2’sinin ‘evet’ oyu kullandığını belirtirken muhaliflerin en büyük çatı örgütü Ulusal Kurtuluş Cephesi seçime hile ve ihlal karıştığı iddiasında bulundu. 

Mursi’den barış hamlesi 

Cephe üyesi Abdül Cafer Şokr başkent Kahire’de düzenlenen basın toplantısında “Referandum yolun sonu değil. Sadece bir savaş. Biz Mısır halkı için mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Muhalif lider Amr Hamzavi ise resmi sonuçların açıklanmasından önce referandumun soruşturulması için seçim komisyonuna başvuracaklarını söyledi. Devrik lider Mübarek’in memleketi olan Manufiye’de ise sandıktan ‘hayır’ oyu çıktı. Mursi de tepkileri dindirmek için İslamcıların çoğunlukta olduğu Şûra Meclisi’ne çoğu muhalefet üyesi 90 kişi atadı.Anayasanın kabulü halinde meclisin yasamadan sorumlu alt kanadının belirlenmesi amacıyla birkaç ay içinde yeniden seçime gidilecek. Alt kanat seçilene kadar Şûra Meclisi yasama gücü sayılıyor.
Referandum sonucu İslamcılar tarafından Mursi’nin zaferi olarak görülüyor. Müslüman Kardeşler’in siyasi kolu Özgürlük ve Adalet Partisi, yeni anayasayı ‘tarihi bir fırsat’ olarak niteleyerek ülkedeki kutuplaşmayı ortadan kaldırmak, yeni devlet kurumları inşa etmek ve istikrar için bir diyalog başlatmanın temeli olarak görüyor. Ancak ülkenin kırılgan ekonomisi Mursi’nin önündeki en büyük engellerden biri sayılıyor.
Muhaliflerin referandumun ilk turunda usulsüzlük iddialarına karşılık Müslüman Kardeşler halkın yüzde 56’sının ‘evet’ dediğini belirtmişti. (KAHİRE / EL AHRAM - AP -REUTERS)