Mursi'ye idam cezası

Mursi'ye idam cezası
Mursi'ye idam cezası
Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, idam cezasına çarptırıldı.

RADİKAL - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve ardından hapse atılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 'Hamas'a istihbarat sağlamak' suçlamasıyla yargılandığı davada idam cezasına çarptırıldı. Mursi dışında Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın üst düzey 17 yöneticisine daha idam cezası verildi. Bunlar arasında İhvan lideri Muhammed Bedii de bulunuyor.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, Mursi hakkında '25 Ocak devrimi sırasında hapishaneden kaçmak' suçlamasıyla açılan davada da idam kararı verildi. Mursi ile birlikte toplamda 100'den fazla kişi idam cezasına çarptırıldı. Bunlar arasında Katar'da bulunan  Dünya Müslüman Âlimleri Birliği Başkanı Yusuf Karadavi de bulunuyor.

Müslüman Kardeşler'in liderine idam cezası

KESİN KARAR MÜFTÜDEN SONRA

Mahkeme ayrıca İsrail'de tutuklu bulunan Hasan Selame adındaki İhvan üyesine de idam cezası verdi. İdam cezası verilenler arasında hayatını kaybeden kişiler de bulunuyor. Mahkeme sanıkların dosyalarını müftüye gönderdi. Müftünün kararından sonra mahkeme kesin kararını açıklayacak.

Ankara'da Mursi'nin sıfatı değişti: Artık 'seçilmiş' değil, 'eski' cumhurbaşkanı

DAHA ÖNCE 20 YILDI

Mısır’da mahkeme, 21 Nisan'da şimdiki Muhammed Mursi’nin yargılandığı ‘İttihadiye olayları’ davasında kararını açıklamış ve Mursi'yi 20 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Mursi'nin cezası 2012'nin Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde gerçekleşen olaylarda 'protestocuları öldürmeye teşvik' suçlamasından verilmişti. Mahkeme heyeti aynı davada Mursi'ye yöneltilen 'kasten adam öldürme ve silah bulundurma' suçlamalarında eski cumhurbaşkanını suçsuz bulmuştu. Muhammed Mursi'nin savunma heyeti mahkemenin kararını siyasi bir karar olarak niteledi.

Eski cumhurbaşkanı Mursi, yargıya hakaret ve Katar’a istihbarat sağlamak suçlamalarıyla açılan iki ayrı davadan daha yargılanıyor. 

Tutuklu Müslüman Kardeşler liderlerinden Ferit İsmail öldü


  http://www.radikal.com.tr/135925413592542

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Büyük yanlış olur - user387562

  Bir politikacı, ülkesine zarar vermiş bile olsa, asılması son derece yanlış olur. Gün olur, onun bütün yaptıkları unutulur, sadece ve sadece, asıldığı için kahraman ilan edilir. Adı, hava limanlarına, üniversitelere, caddelere, bulvarlara, meydanlara verilir. Onu asanlar ise, bu gün kahraman, yarın zalim olarak anılır. Bırakın, nereye giderse gitsin. Yobazın adını kahramana çıkartmayın.

  YENİ MISIR - drhil

  Yeni Mısır'ın sonu çabuk oldu.